Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Pastane Usulü Pasta Yapabilmek İçin Bilinmesi Gereken 8 Mutfak Tüyosu

  İşte, pastane usulü pasta yapabilmek için bilinmesi gereken 8 mutfak tüyosu…

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Pasta yapmak her babayiğidin harcı değildir. Fakat pasta yapımında bazı mutfak tüyolarının bilinmesi, bu düşünce kalıbını yıkıp geçebilir. Hatta bu mutfak tüyolarının bilinmesi halinde pastane usulü pastalarla şaheserler yaratılabilir. İşte, pastane usulü pasta yapabilmek için bilinmesi gereken 8 mutfak tüyosu

  Pastanın Temellerini Atan Pandispanya Malzemelerinin Hazırlanması

  Bir pastanın temellerinin atılabilmesi için ana malzemelerinin 19 derece sıcaklıkta bir süre bekletilmesi gerekir. Daha sonra tüm malzemeler tahta kaşık kullanarak iyice çırpılmalıdır.

  Karbonat ve Kabartma Tozunun Kullanılışı

  Kabartma tozunda bulunan krem tartar, nişasta pastaya muazzam bir tat verir. Kabartma tozu ise pastanın içindeki yoğurt veya limon ile etkileşime girdiğinde pasta ihtişamlı bir görünüme ulaşır.

  Pasta Malzemelerinin Seçimi

  Bir pastada kullanılacak malzemede aranacak en önemli koşul tazeliktir. Ayrıca malzemelerde kullanılacak ölçüye dikkat edilmelidir. Son olarak tarifin aşamalarına göre hareket edilmelidir.

  Katı Pasta Malzemelerinin Kullanımı

  Un, nişasta, kabartma tozu gibi maddelerin ayrı kaplarda çırpılması gerekir. Gerekirse katı malzemeler elekten geçirilmelidir. Ayrıca pastanın elastik bir kıvamda olmasına dikkat edilmelidir.

  Pasta Kalıbının Kullanımı

  Öncelikle pasta yapımında kullanılacak kalıbın kelepçeli olması gerekir. Ayrıca pastanın hamurunun miktarı ve şişmesi göz önünde bulundurularak bir pasta kalıbı kullanılmalıdır. Kalıbın içerisine tereyağı ve bir miktar un katılması pastanın kalıba yapışmasını önleyebilir.

  Pandispanya İçin Gereken Fırın Sıcaklığı

  Pandispanya hamurunun pişirilmesinde fırının önceden ısıtılmaması gerekir. Ayrıca pandispanya hamuru diğer pasta türlerinden farklı olup en fazla 180 derece fırında pişirilmelidir.

  Pandispanyanın Fırından Çıkarılması

  Pandispanya hamuru pişer pişmez fırından çıkarılmamalıdır. Hamur piştikten sonra fırının kapağı açılmalı ve hamur dinlendirilmelidir. Pasta Soğuduktan sonra temiz bir tülbentle sarılmalı ve en az 1 gün buzdolabında bekletilmelidir.

  Pandispanyanın Süslenmesi

  Öncelikle pasta kalıbından çıkarılmalı ve eşit olacak şekilde 3 kesite ayrılmalıdır. Ardından fazla yerler törpülenmeli ve süt ile ıslatılmalıdır. Kullanılacak kremanın çok soğuk olması, kuruyemiş kullanılacaksa ayıklanması, meyve kullanılacaksa suyunun süzülmesi gerekir. Kremanın bir mala yardımıyla pasta üzerinde bekletilmesi gerekir. Ayrıca pasta üzerinde inci ve çikolata damlacıkları kullanılırsa pasta muazzam bir görünüme ulaşabilir.

  Erzincan Haber