Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Alinazik Yemeği

  İşte bu yazımızda Ali Nazik yemeğinin hikayesini anlatacağız.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Türk yemek kültürü övgüyü hak eden mutfaklardan olduğu şüphesizdir. Anadolu mutfaklarının yanı sıra Osmanlı Saray mutfağı da bambaşkadır. Bu harika yemeklerinde şüphesiz bir hikayesi olmalı. İşte bu yazımızda Ali Nazik yemeğinin hikayesini anlatacağız.

  Alinazik hem tarihi ile hem de tadı ile gerçekten harika bir yemek. Alinazik anavatanı Gaziantep şehri olduğunu başında aktarmamız gerekiyor.

  Alinazik ismi nerden geliyor? Alinazik isminin tarihçesi?

  Yavuz Sultan Selim Han, 16. Yüzyılda Gaziantep’e gösterişli bir tören ile girer. Şimdi ki zamanda olduğu gibi o zamanda da Antep’te muazzam bir ziyafetler sofrası kurulur. Bu ziyafetin parlayan yemeklerinden biridir Alinazik. Yemekler arasında en çok hoşuna giden yemek Alinazik olur Sultan Selim Han’ın. Bir an önce bu yemeği kimin yaptığını bulmak ve tanışmak ister. Yemek o kadar incelikle yapılmıştır ki “Kimdir bu eli nazik? “Der ve soruşturur. Yemeği hazırlayan usta saraya mutfağına katılır ve yemeğin ismine “Eli Nazik” verilir. Zamanla dilde gelişen gelişmeler ile ismi Alinazik olarak kalır.

  Alinazik tarifi nedir?

  Bu tarif 4 kişiliktir.

  l 500 gr orta yağlı kıyma

  l 1 adet soğan

  l 2 tane yeşilbiber

  l 1 yemek kaşığı kadar domates salçası

  l Tuz,kekik,pulbiber,karabiber

  l 3 yemek kaşığı tereyağımız

  l 1 yemek kaşığı sıvı yağımız

  Patlıcan için ise ;

  l 5 tane patlıcan

  l 1 kase kadar süzme yoğurt

  l 2 diş sarımsak

  l 1 çay kaşığı kadar tuz

  Alinazik tarifine geçelim;

  1. Patlıcan ve biberler 25 ile 30 dakika kadar közleyelim.

  2. Tavamıza 3 yemek kaşığı tereyağnı göz kararı ekleyelim.Daha sonrasında ise 1 yemek kaşığı kadar sıvı yağımızı ekleyelim. Soğan ve doğranmış halde olan biberleri kavuralım. Soğanlar hafif rengi değiştikten sonra kıyma ekleyelim ve suyunu iyice çekene kadar kavuralım.

  3. 1 yemek kaşığı kadar domates salçasını,tuz,karabiber,kekik ve pul biberi kıymamıza ekleyelim. İyice karıştıralım ve ocaktan alalım.

  4. Ayrı bir kaba ise süzme yoğurt, tuz ve ezmiş olduğumuz sarımsakları karıştıralım. Köz haline gelmiş patlıcan ve ince doğranmış biberleri yoğurta karıştıralım.

  5. Tabağımıza patlıcan ve yoğurt karışımını önce koyalım. Sonrasında kıymalı harcı ekleyelim. İsteğe göre de maydanoz koyup servis edelim.

  Erzincan Haber