Erzincan Medya
12° Erzincan

Erzincan

12°

Erzincan

Salı

21°/ 10°

Çarşamba

23°/ 13°

Perşembe

22°/ 13°

Cuma

24°/ 14°

Cumartesi

23°/ 14°

Pazar

21°/ 13°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

MHP resmi başvuru yaptı! 31 Mart yerel seçimleri İPTAL edilebilir gözler YSK’da

Yayınlanma:
ABONE OL
MHP resmi başvuru yaptı! 31 Mart yerel seçimleri İPTAL edilebilir gözler YSK’da

MHP resmi başvuru yaptı! 31 Mart yerel seçimleri İPTAL edilebilir gözler YSK’da – Türkiye 2023 yılının Mayıs ayında yapılan genel seçimlerin ardından 31 Mart Pazar günü bir kere daha sandık başına gitmiş, bu sefer yerel yönetimler için oy vermişti. Yapılan seçimlerde AK Parti pek çok ili ve ilçeyi kaybederken CHP elde ettiği başarı ile oy verenleri mutlu etmişti.

Yapılan seçimin ardından ortaya çıkan sonuçlar tartışılmaya devam ederken MHP’den çok ses getiren yeni bir açıklama geldi. Sadece 602 oy farkla sonuçlananKütahya Belediye Başkanlığı seçimi için MHP’li Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık yaptığı son dakika açıklaması ile seçimin iptal edilmesini talep etti. YSK’ya yapılan resmi başvuru yankı uyandırken gözler verilecek olan karara çevrildi.

SEÇİMDE USULSÜZLÜK MÜ YAPILDI, KÜTAHYA BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ İPTAL EDİLECEK Mİ?

Milliyetçi Hareket Partisi, (MHP) CHP adayı Eyüp Kahveci’nin kesin olmayan sonuçlarına göre 602 oy farkla sonuçlanmasının ardından, ‘Seçiminin iptali ve oyların yeniden sayımı’ için İlçe Seçim Kurulu’na başvuruda bulundu. Kütahya Adliyesi önünde basın açıklaması yapan MHP’li Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Bir çok gerekçe ve usulsüzlük nedeniyle öncelikle seçimin iptal edilmesini istiyoruz. Gerekli bilgi ve belgeleri İlçe Seçim Kurulu’na sunduk. Süreci takip ediyoruz” dedi.

Işık seçim kurulu önünde yapmış olduğu açıklamasında ” Öncelikle hayırlara vesile olmasını diliyorum. İtirazlarımıza konu birçok belgeli tam kanunsuzluk hali olarak mevzuata geçen halleri içeren dolayısıyla seçimlerin öncelikle iptalini ve ardından da olmuyorsa tüm sandıkların tekrar sayılmasını gerektiren keşiflerimiz var. Tabii ki seçimlerin her şeyden önce sonuçları itibarıyla da adil ve dürüstlüğü adına kimsenin kafasında bir soru işareti kalmaması gerekiyor. Tüm bunların aydınlatılması yapılacak itirazlar doğrultusunda ilgili kurumların sandıkları sayıp son şeklini kamuoyuna açıklaması ile mümkündür. İtirazımızın değerlendirilerek karar verilmesine, tüm bu nedenlerle hukuka aykırılıklarını seçim sonuçlarını etkileyecek nitelikte olduğunun tespiti halinde öncelikle seçimin iptaline, kabul edilmemesi halinde ise tüm geçerli ve geçersiz oyların tekrar sayılmasına karar verilmesini talep ediyoruz” diyerek ilçe seçim kurulu tarafından verilecek olan karararı bekleyeceklerini ifade etti.

Seçimin iptal edilip edilmeyeceği ya da oyların yeniden sayılıp sayılmayacağı konusunda ilçe seçim kurulu tarafından verilecek olan karar tüm Kütahyalılar tarafından merakla bekleniyor. Kütahya’da belediye başkanlığı yarışını mevcut MHP’li belediye başkanı Alim Işık, 602 oy farkla rakibi CHP adayı Eyüp Kahveci’ye karşı seçimi kaybetmişti.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler