Erzincan Medya
25° Erzincan

Erzincan

25°

Erzincan

Pazar

30°/ 16°

Pazartesi

31°/ 19°

Salı

33°/ 19°

Çarşamba

31°/ 19°

Perşembe

29°/ 18°

Cuma

32°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Yeniden salgın alarmı verildi! Aşılama yeniden başlıyor

Yayınlanma:
ABONE OL
Yeniden salgın alarmı verildi! Aşılama yeniden başlıyor

Koronavirüs salgını döneminde pek çok kişi çocuklara yapılan zorunlu aşıları zamanında yaptırmadı. Bu aşıların başında da kızamık aşısı geliyor. Konuya ilişkin Avrupa Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi, yaptığı açıklamasında ülke genelinde boğmaca ve kızamık vakalarında artış olduğunu söyledi. Bu sebeple de aşılama protokollerine uyulması gerektiğinin altı çizildi.

ARTIŞ BAŞLADI

Konuya ilişkin açıklama Avrupa Birliği içerisinde faaliyet gösteren Avrupa Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) tarafından geldi. Hem kızamık hem de boğmaca vakalarında artış olduğunu ifade eden kurum, aşılama protokollerine de uyulması gerektiğini söyledi.

5 ÖLÜM KAYDEDİLDİ

Müdür Andrea Ammon, aşı ile önlenebilir bir hastalık olmasına rağmen kızamık ve boğmacanın halk arasında artmaya başladığını ve ölümlerin görülmeye başladığını, “Bu hastalıklar özellikle her yaştan korunmasız ve dayanıksız insanlara acı çektiriyor” şeklinde ifade etti. Şubat ayının sonundan bugüne kadar 5 ölüm olduğu açıklandı.

RİSK ALTINDA OLAN KİŞİLER AÇIKLANDI

Kızamık hastalığı ne yazık ki kolay yakalanan hastalıklar arasında yerini alıyor. Hasta olan bir kişi ortalama 18 kişiye daha bu hastalığı bulaştırabiliyor. Yayılımın durdurulması için toplumun en az yüzde 95’inin 2 doz aşılanması gerektiği biliniyor. Diğer yandan boğmaca vakalarında da 10 kata varan bir artış olduğu kaydedildi. Risk altında olanların ise küçük çocuk ve yeni doğan bebeklerin olduğu açıklandı.

KORONAVİRÜS DÖNEMİNDE AŞILAMA AZALDI

DSÖ 2020 ile 2022 yılları arasında Avrupa’da 1,8 milyon bebeğin kızamık aşısı olmadığını ortaya çıkardı. Koronavirüs salgını sebebi ile birçok çocuğun aşıdan mahrum kaldığı ortaya çıkarken, uzmanlar aşılama çalışmalarının devam etmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler