Erzincan Medya
28° Erzincan

Erzincan

28°

Erzincan

Pazar

30°/ 16°

Pazartesi

31°/ 19°

Salı

33°/ 19°

Çarşamba

31°/ 19°

Perşembe

29°/ 18°

Cuma

32°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

10 yaş altı çocuğu olan anne ve babalar dikkat! Bu belirtileri görenler hastaneye koşsun!

Yayınlanma:
ABONE OL
10 yaş altı çocuğu olan anne ve babalar dikkat! Bu belirtileri görenler hastaneye koşsun!

10 yaş altı çocuğu olanları yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Ebeveynleri ilgilendiren haberin detaylarına göre 10 yaş altı çocukları bekleyen tehlikenin detayları açıklandı.

Son dönemlerde çocuklarda sık sık görülmeye başlayan ve aileleri acillere gönderen el ayak hastalığı yenide ortaya çıktı. Çocukların sıkça vakit geçirdiği park ve oyun alanlarından bulaştığı bilinen el ayak hastalığı için uzmanlardan uyarı geldi.

BELİRTİLER TEK TEK AÇIKLANDI

Konuya ilişkin Çocuk Sağlığı ve hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Seringeç, yaptığı açıklamasında ebeveynleri ve çocukları bu noktada dikkatli olması konusunda uyardı. Seringeç, el ayak hastalığının bulaşıcı bir hastalık olduğunu ifade ederek, “Belirtileri arasında ateş, boğaz ağrısı, ağız içi yaraları, el ve ayaklarda döküntüler yer alır. Özellikle 10 yaş altı çocuklarda daha sık görülür ve yayılma potansiyeli yüksektir” dedi.

SICAK HAVALARA DİKKAT

Hastalık riskinin sıcak havalarda daha da arttığını ifade eden uzman isim, park ve oyun alanlarında çocukların bir arada oynaması ve ortak araçları kullanmasının riskli olduğunu ifade ederek, “Parklarda ve oyun alanlarında, çocukların bir arada oynaması ve ortak ekipmanları kullanmasıyla virüsün yayılma riski artıyor. Özellikle yaz aylarında ve sıcak havalarda bu risk daha da yüksek olabilir” dedi.

MUTLAKA HEKİME BAŞVURULMALI

Dr. Seringeç, yaptığı açıklamasında dikkat edilmesi gereken belirtileri şu şekilde sıraladı:

“Alkol bazlı el dezenfektanları da kullanılabilir. Piknik alanları, kamuya açık havuzlar ve diğer toplu kullanım alanları da virüsün yayılma potansiyeli taşır. Bu alanlarda da dikkatli olunmalıdır. El ayak hastalığı genellikle hafif seyreder ve çoğu zaman kendiliğinden iyileşir. Ancak bazı vakalarda ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir, bu nedenle belirtiler görüldüğünde mutlaka bir hekime başvurulmalıdır”

Uzman isim, açıklamasının devamında çocukların parklarda oynadıktan sonra ellerinin ve ayaklarının mutlaka sabunlu su ile yıkanması gerektiğini söyledi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler