Erzincan Medya
Erzincan

Erzincan

Erzincan

Perşembe

23°/ 13°

Cuma

23°/ 14°

Cumartesi

22°/ 13°

Pazar

20°/ 12°

Pazartesi

21°/ 12°

Salı

24°/ 14°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Heyelan Riski Nedeniyle Arama Faaliyetleri Durduruldu

Yayınlanma:
ABONE OL
Heyelan Riski Nedeniyle Arama Faaliyetleri Durduruldu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan İliç’te bir maden sahasında meydana gelen toprak kaymasına ilişkin son durumu aktardı. Bölgede heyelan riskinin arttığına dikkat çeken Bakan Bayraktar, “Çok ciddi bir heyelan riskiyle karşı karşıyayız. Özellikle toprak yığınının kaymamış bölgelerinde ciddi bir hareketlilik var. Bu risklerden dolayı şu anda sahada arama faaliyetlerini durdurmuş durumdayız.” dedi.

Erzincan’ın İliç ilçesinde bir maden ocağında meydana gelen toprak kaymasının ardından yürütülen çalışmalar devam ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile birlikte bölgede yürütülen çalışmalara ilişkin son bilgileri basın mensuplarıyla paylaştı.

Sahada çalışma şartlarının bugüne kadar zorlu geçtiğini aktaran Bakan Bayraktar, “Çok ciddi heyelan riskiyle karşı karşıyayız. Bölgede çalışan AFAD’taki kardeşlerimizi risk altına atmadan, ilave bir tehlike oluşturmadan ve emniyet koşullarından taviz vermeden çalışma imkanını sürdürmeye ve korumaya gayret ettik. Fakat heyelan riski biraz daha yoğunlaştı. Özellikle toprak yığınının kaymamış bölgelerinde şu anda ciddi bir hareketlilik var. Bu risklerden dolayı şu anda sahada arama faaliyetlerini durdurmuş durumdayız.” dedi.

Bakan Bayraktar, temiz suyun kontrol altına alınması konusunda önemli çalışmalar yürütüldüğünü açıklayarak toprak ve sudan sürekli ölçümler alındığını ifade etti. Alınan numunelerde halk sağlığını tehdit edecek herhangi bir problem olmadığını belirten Bayraktar, baraj bölgesinde çalışmaların yoğunlaştığını söyledi. Heyelan riskinin ortadan kaldırılması için ilgili kurum, kuruluş ve akademisyenlerle istişare edildiğini ifade eden Bayraktar, “Yarın öğlene kadar yapacağımız çalışmalarda daha net bir tablo ve bir yol haritasını önümüze koyacağız.” diye konuştu.

Heyelan riskinin ortadan kaldırılmasının ardından bölgedeki toprağın başka bir lokasyona taşınacağını aktaran Bakan Bayraktar, “Toprağın kaldırılması ve istifleneceği yeni alanla alakalı da birkaç alternatif üzerinde çalışıyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın koordinasyonunda lokasyon tespiti ve lokasyonların hazırlanmasıyla alakalı faaliyetimiz devam ediyor.” dedi.

Bayraktar, bölgede yaşanan bir depremin heyelana sebep olduğu iddialarına ilişkin bir soru üzerine bu konuyla ilgili teknik ekibin ve akademisyenlerin çalışmaları olduğunu söyleyerek “Bir deprem sonrası heyelanı değil ama heyelan o kadar büyük oldu ki, bunun yaklaşık 2 şiddetinde bir deprem etkisinde olduğunu ifade ettiler.” diye konuştu.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler