Erzincan Medya
25° Erzincan

Erzincan

25°

Erzincan

Cuma

27°/ 16°

Cumartesi

21°/ 13°

Pazar

25°/ 13°

Pazartesi

27°/ 14°

Salı

29°/ 17°

Çarşamba

31°/ 19°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Tüketen herkesin akciğerinde hasar başladı! Ağzınıza bile sürmeyin

Yayınlanma:
ABONE OL
Tüketen herkesin akciğerinde hasar başladı! Ağzınıza bile sürmeyin

Akciğer rahatsızlıklarının her geçen gün artış gösterdiği bu dönemde uzmanlar uyarılarını peş peşe sıralıyor. Konuya ilişkin Türk Toraks Derneği Merkez Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Metin Akgün, yaptığı açıklamasında elektrik sigaralar için acil bir uyarı yaptı.

Son dönemde büyükten küçüğe herkesin elinde elektronik sigaralar türemeye başladı. Nikotin kokusunun olmadığı bu sigaralar dışarıdan bakıldığında daha masum gibi görünebiliyor.

HİÇ DE MASUM DEĞİL

Uzmanlar her fırsatta elektronik sigaraların da en az diğer tütün ürünleri gibi zararlı olduğunun altını çiziyor. Akgün yaptığı değerlendirmesinde, “Bu cihazlar, kullanıcı tarafından solunan aerosolleri oluşturmak için bir sıvıyı ısıtır. Bir ısıtma kaynağı, pil gibi bir güç kaynağı ve sıvıyla dolu kartuş veya tank gibi bir kaptan oluşur. Daha az zararlı olduğu iddia edilen tüm e-sigaralar, değişen miktarlarda nikotin ve zararlı kimyasallar içerir. Nikotinsiz olduğu iddia edilen bazı ürünlerin de nikotin içerdiği tespit edilmiştir” dedi.

3 KAT DAHA ARTTI

Puff bar olarak adlandırılan bu elektronik sigaraların içerisinde daha yüksek doz nikotin salıveren nikotin tuzu olduğunu söyleyen uzman isim, elektronik sigara kullanan gençlerde geleneksel sigara kullanımının 3 kat daha hızlı artış gösterdiğini söyledi.

Elektronik sigaralardan çıkan buharın zararsız bir su buharı olmadığını vurgulayan uzman isim detayları şu şekilde aktardı:

“Bu cihazlar, kullanıcı tarafından solunan aerosolleri oluşturmak için bir sıvıyı ısıtır. Bir ısıtma kaynağı, pil gibi bir güç kaynağı ve sıvıyla dolu kartuş veya tank gibi bir kaptan oluşur. Daha az zararlı olduğu iddia edilen tüm e-sigaralar, değişen miktarlarda nikotin ve zararlı kimyasallar içerir. Nikotinsiz olduğu iddia edilen bazı ürünlerin de nikotin içerdiği tespit edilmiştir”

Uzmanlar ülkemize elektronik sigaraların girişini, satışını ve pazarlamasını zorlaştıracak düzenlemelerin uygulanmasını talep ediyor.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com