Erzincan Medya
27° Erzincan

Erzincan

27°

Erzincan

Cuma

27°/ 16°

Cumartesi

21°/ 13°

Pazar

25°/ 13°

Pazartesi

27°/ 14°

Salı

29°/ 17°

Çarşamba

31°/ 19°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Cilt Kanserinden Korkmayın, Korunun!

Yayınlanma:
ABONE OL
Cilt Kanserinden Korkmayın, Korunun!

Artan hastalıklar ve kanser türleri, beraberinde insanlarda korkuyu da getiriyor. Ancak birçok hastalığı düzenli kontrollerle erken tespit etmek ve bazı tedbirlerle de yaşanma ihtimalini azaltmak mümkün. Bu kanserlerden biri de oldukça yaygın olan cilt kanseri. Birçok farklı şekilde ortaya çıkabilen kimi zaman erken teşhis edilen kimi zaman ise ihmallerden dolayı geç teşhis edilen bir durum olarak ortaya çıkıyor. Ancak bundan korunma ve tedbir almak da mümkün.

Cilt kanserinin en yaygın belirtisi benler üzerinde ortaya çıkıyor. Bu yüzden vücudunuzdaki benleri tanımanız ve kontrol etmeniz oldukça önemli. Cilt kanserinin ortaya çıkma ihtimalini arttıran diğer durumlar ise şu şekilde:

·         Açık tenli olmak

·         Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak

·         Sigara kullanımı

·         Organ nakli

·         Kimyasal maddelere maruz kalmak

·         Uzun süre yaraların iyileşmemesi

·         Ailede cilt kanseri öyküsünün olması

·         Bağışıklık sisteminin zayıf olması

·         Vücuttaki ben sayısının artması

·         Radyasyon

Bu belirtiler aslında cilt kanserinin sinyallerini veriyor. Bu yüzden özellikle bu belirtilere sahip olan kişilerin vücutlarına dikkat etmelerinde fayda oluyor. Giderek artan ben sayısının fark edilmesinde, benlerin farklı renklerde olmasında ya da giderek büyümesinde anında doktora başvurmakta fayda olacaktır.

Cilt kanserinin 3 farklı türü oluyor. Bazal hücreli kanser, skuamöz hücreli kanser ve melanom olan bu 3 türden hangisi olduğu tespit edildikten sonra cilt kanseri tedavisine başlanıyor. İçlerinde en tehlikeli olan kanser türü ise melanom olmaktadır. Genelde vücutta yer alan farklı formda olan benin tamamının vücuttan alınmasından sonra tanı konabiliyor. Kendi kendinize herhangi bir tespit yapmanız ya da tanı koymanız ise mümkün değil. Cilt kanserinin evresine göre de uygulanan tedavi yöntemi değişebiliyor.

Cilt kanserinin erken teşhisi tedavi açısından büyük avantaj sağlıyor. Bu yüzden kişinin kendi vücudunu takip etmesi, normal dışı deri ve ben hareketlerini takip etmesi oldukça önemlidir. Asimetrik, koyu kahverengi ya da açık kırmızı, kanamış ya da kabuk olmuş yani normalin dışında bir ben görünümü varsa mutlaka uzman bir doktora görünmekte fayda olacaktır. Unutmayın ki erken teşhis hayat kurtarır!

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com