Erzincan Medya
Erzincan

Erzincan

Erzincan

Salı

21°/ 10°

Çarşamba

23°/ 13°

Perşembe

22°/ 13°

Cuma

24°/ 14°

Cumartesi

23°/ 14°

Pazar

21°/ 13°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Yavru Köpek Neyle Beslenir? – Yavru Köpek Beslenmesi

Yayınlanma:
ABONE OL
Yavru Köpek Neyle Beslenir? – Yavru Köpek Beslenmesi

Bir köpek için doğru beslenme, yavruluk döneminde başladığı için yavru köpek neyle belenir? sorusu çok fazla merak edilmektedir. Mamanın kalitesi ve uygun miktarda mama, yavru köpeğinizin sağlık ve büyümesi açısından oldukça önemlidir.

Büyüyen köpeğin, kendisine yeterli enerji ve optimum besin karışımı sağlayan yüksek kaliteli mamaya ihtiyacı vardır. Yavru köpeğin yaklaşık bir buçuk yaşına kadar aldığı özel yavru köpek maması bunun için idealdir.

Yavru Köpek Neyle Beslenir?

Yavru köpek için ilk başta sadece anne sütü çok önemlidir. Yaşamlarının ilk 3 haftasında yalnızca tüm önemli besinleri içeren anne sütünü yerler. Bu noktada yavru köpeklerin beslenmeye bağlı olarak bazı önemli özellikleri bulunmaktadır.

Bunlar:

  • Yavrular ilk on günde doğum ağırlıklarını iki katına çıkarmış olmalıdır.
  • Altı hafta sonra, doğduklarından altı ila on kat daha ağırdırlar.
  • Yavruların ağırlığını kontrol etmek için günde bir kez tartılmaları gerekir.
  • Köpekler yeterince kilo almazsa, hatta tekrar kilo vermezse, dişi köpeğin yeterli sütü olmayabilir.

Genelde bazı durumlarda uygun beslenme için bir veterinere danışmalısınız. Nedeni genellikle beslenmede yatar. Anne köpeğin süt üretimi için yeterli miktarda enerji açısından zengin ve besin açısından zengin bir yeme ihtiyacı vardır.

Yavru Köpek Beslenme Özellikleri

Bazen dişi köpeklerin hiç süt üretmediği de olur. Örneğin, B. kastrasyonlu sezaryen sonrası bu durumlar çok fazla karşılaşılır. Bu durumda yavrular mutlaka özel yavru sütü ile beslenmelidir.

Bu, aynı zamanda, kardeşleri tarafından defalarca emziklerinden dışarı itilen ve şans bulamayan çok küçük ve zayıf yavrular olduğunda da gerekli bir durumdur. Hiçbir koşulda yemekten sonra yavru köpekler uzun bir yürüyüşe veya bir oyun aşamasına geçirilmemelidir. Çünkü yemekten hemen sonra çok fazla egzersiz yapmak köpek için hayatı tehdit eden bir mide burkulmasına neden olabilir.

Yavru Köpek Besleme Süreçleri

Yaşamın ilk ayında, köpek yavrusu günde yaklaşık sekiz kez süte ihtiyaç duyar. Altıncı haftadan itibaren ona sadece altı defaya kadar biberon vermeniz yeterli. Veterinerde veya uzman mağazalarda, tüm hayati besinleri içeren ve çoğu durumda yavru köpekler tarafından iyi tolere edilen özel yavru köpek sütü vardır.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler