Erzincan Medya
28° Erzincan

Erzincan

28°

Erzincan

Cuma

27°/ 16°

Cumartesi

21°/ 13°

Pazar

25°/ 13°

Pazartesi

27°/ 14°

Salı

29°/ 17°

Çarşamba

31°/ 19°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever ne zaman uzaya gidiyor? Tuva Cihangir Atasever kimdir

Yayınlanma:
ABONE OL
Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever ne zaman uzaya gidiyor? Tuva Cihangir Atasever kimdir

İlk Türk Astronotu Alper Gezeravcı’nın uzaya gitmesinin ardından ikinci Türk astronotunun ne zaman uzaya gideceği belli oldu.

İKİNCİ UZAY YOLCULUĞUNUN DETAYLARI PAYLAŞILDI

Son yıllarca dünyadaki birçok ülke gibi uzay çalışmalarına ağırlık veren ve bu konuda kararlılığını uzaya ilk defa insanlı bir görev düzenleyerek gösteren Türkiye çalışmalarını sürdürüyor. Alper Gezeravcı’nın uzaya gidişi, orada bulunduğu süre ve geri dönüşü vatandaşlar tarafından an be an takip edildikten sonra gözler ikinci gidecek isim olan Tuva Cihangir Atasever’e çevrilmişti.

Türkiye’nin ikinci astronotu olacak Tuva Cihangir Atasever’in uzaya ne zaman gideceği ve orada bulunduğu sürede ne yapacağı geçtiğimiz günlerde Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yusuf Kıraç Atasever’in uzaya gidiş süreci ile ilgili “Nisanın ilk haftaları gibi Tuva’nın uzay yolculuğu gerçekleşecek gibi görünüyor” şeklinde konuşmuştu. Türk Uzay Ajansı Başkanı Kıraç ayrıca Atasever’in uzayda 7 adet bilimsel deney gerçekleştireceğini söyledi. Tuva Cihangir Atasever’in uzay yolculuğu bir yörünge altı uçuş şeklinde olacak.

İKİNCİ TÜRK ASTRONOT TUVA CİHANGİR ATASEVER’İN HAYATI

Tuva Cihangir Atasever “12 Ağustos 1992’de Ankara’da doğdu. Atasever Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden lisans eğitimini Ankara Bilkent Üniversitesi’nde gördükten sonra Kaliforniya Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı. Daha sonra Türkiye’ye dönen Atasever, beş sene süresince Roketsan’da Aviyonik mühendisi olarak çalıştı.

Atasever Nisan 2023 yılında Türkiye’nin ilk insanlı uzay görevi için yedek astronot olarak seçilmiştir. Tuva Cihangir Atasever’in uzaya gidiş ve geliş sürecinin Alper Gezeravcı’da olduğu gibi ilgiyle takip edilmesi bekleniyor. Yetkili kurumlar tarafından önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin uzay çalışmalarını genişleterek sürdüreceği ifade ediliyor.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com