Erzincan Medya
27° Erzincan

Erzincan

27°

Erzincan

Cuma

27°/ 16°

Cumartesi

21°/ 13°

Pazar

25°/ 13°

Pazartesi

27°/ 14°

Salı

29°/ 17°

Çarşamba

31°/ 19°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Koronavirüs geçirenler Covid-19 aşısı olanlar geçmiş olsun! ANİ ÖLÜM sendromu kalp krizi ritim bozukluğu pıhtı atma

Yayınlanma:
ABONE OL
Koronavirüs geçirenler Covid-19 aşısı olanlar geçmiş olsun! ANİ ÖLÜM sendromu kalp krizi ritim bozukluğu pıhtı atma

Koronavirüs geçirenler Covid-19 aşısı olanlar geçmiş olsun! ANİ ÖLÜM sendromu kalp krizi ritim bozukluğu pıhtı atma – Çin’in Wuhan eyaletinde aniden ortaya çıkan bir hastalık tüm dünyaya yayılmış, ilk başta ciddiye alınmayan salgın ölüm vakalarındaki artışın ardından pandemi ilan edilmişti.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından hastalığın pandemi ilan edilmesi ile yaşanan panik daha da artmış, dünya genelinde milyonlarca insan hastalık nedeniyle hayatını kaybederken sınırların kapatılmısı, zorunlu karantina ve sokağa çıkma yasakları büyük bir ekonomik şok yaşanmasına neden olmuştu. Yapılan araştırmalar sonucunda koranavirüs aşısı bulunmuş, aşı bulunana kadar salgın dünya genelinde milyonlarca kişi hastalık nedeniyle hayatını kaybetmişti.

KORONAVİRÜS AŞISI KALP KRİZİ YAŞANMASINA NEDEN OLUR MU, AŞI OLANLARDA KALP HASTALIĞI RİSKİ ARTTI MI?

Özellikle Kovid geçirenlerde pıhtılaşma gözlemlendiğini ve bu pıhtılaşmaya olan meyilin beyin, akciğer ve kalp damarlarını etkileyebileceğini dile getiren Prof. Dr. Ertuğrul Okuyan, “Pandeminin ilk zamanlarından itibaren birçok hasta gördük. Hasta akciğer embolisiyle veya kalp krizi belirtileriyle geliyor. Anjiyo yapıldığında görüyoruz ki damarlarda bir darlık yok ama damarda pıhtılaşma olmuş. Zaten o damar yapısını görür görmez bunun Kovid enfeksiyonuna bağlı olduğunu da az çok anlamaya başladık. Dolayısıyla Kovid-19’a yakalanıldığında çok ciddi oranda akciğer tutulumu varsa ve enfeksiyon ağır geçiyorsa pıhtılaşmaya meyil yaratıyor, bu da kalp krizine yol açabiliyor” diye konuştu.

Pandemi sonrasında kalp krizi, pıhtı atma, kalpte ritim bozukluğu ve ani ölüm sendromu vakalarında yaşanan artış rakamlara yansırken doktorlar bunun aşının bir yan etkisi değil hastalığın yan etkisi olduğunda hem fikir olmuş durumda. Bu nedenle aşı olmasalar dahi koronavirüs geçiren herkesin mutlaka detaylı bir kalp doktoru taramasından geçmeleri isteniyor. Yapılacak olan muayenede kalp hastalıklarına karşı doktorların değerlendirme yapmaları önerilirken bu sayede olası kalp hastalıklarına karşı tedbir alınabileceği ifade edildi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com