Erzincan Medya
17° Erzincan

Erzincan

17°

Erzincan

Perşembe

23°/ 13°

Cuma

23°/ 13°

Cumartesi

23°/ 14°

Pazar

21°/ 12°

Pazartesi

21°/ 11°

Salı

22°/ 14°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Köpek Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?  

Yayınlanma:
ABONE OL
Köpek Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?  

Evcil hayvanların hayatımızdaki önemli rolünü göz önüne alıp onların sağlığını düşünürken köpek zehirlenmesine ne iyi gelir? tarzındaki sorulara da cevap bulmak biz insanların vicdani sorumluluklarındandır.

Hayatımızı gerek sadık bir dost gerekse zaman zaman korunma ihtiyacımıza büyük destek olan köpeklerden ayrı düşünmek kulağa, neredeyse imkansız geliyor.

Köpek Zehirlenmesi Nedir? 

Hayvanın bilerek yahut herhangi bir nedenle yanlışlık eseri kendisine zararlı bir yiyecek yahut maddeyi ağız yoluyla alması ve sindirmesi olarak tanımlanabilir. Bu durumda köpeğin ne yediği yahut neyle temas ettiğini sahibi olarak gözlemlemek yahut gözlemleyemiyorsak öğrenmek oldukça önemli bir kıstastır.

Köpek Zehirlenmesi Nasıl Fark Edilir?

Temel olarak sahibin gözlemi altında anlaşılabileceği gibi çeşitli enfeksiyon ve hastalıklarla karıştırılmaması için kısmi bir belirti listesinden bahsetmek mümkündür.

Köpeğin zehirlenip zehirlenmediğini anlamak için:

  • Titreme
  • Konvulsiyon
  • Nefes alma zorluğu
  • Kusma
  • Koma

Gibi belirtilerin belli bir düzey ve tekrarda olması yeterli gelecektir. Bu durumda köpeğin acil olarak bir veteriner hekime götürülmesi gerekmektedir.

Köpek Zehirlenmesi Direkt Öldürür mü?

Bu noktada temel olarak hayvanın ne yediği, ne ile bu zehri aldığı önemlidir. Herhangi bir besin takviyesi yoluyla, bir şeyler yiyerek zehirlenme ihtimali olan köpekler iyi bir tedavi ve ilaç desteğiyle veteriner hekim tarafından kısa bir süre içinde iyileşmesi mümkün olarak görülen köpeklerdir. Ama ve lakin çeşitli bakteri ve basit yiyecekler haricinden vücuda girmiş bir zehir söz konusu ise hayvan bir hafta ile 15 gün gibi kısa bir süre içinde yaşamını kaybedebilir.

Köpek Zehirlenmesine Çözüm Nedir? 

Bu tip aksiliklerde ilk adım öncelikle köpeğin yediği besini, temas ettiği maddeyi vücudundan atmak amacıyla onu kusturmak olmalıdır. Bunun devamında bu maddenin emilimini engellemek adına acil olarak veteriner hekimine gitmek mantıklı olacaktır. Köpeğin ishal, kusma ve halsizlik gibi olumsuzluklar karşısında kusması oldukça önemlidir. Bunun için insanlar adına da zehirlenmelerde kurtarıcı bir madde olan yoğurt kullanılabilir. Tüm bu aşamalardan sonra acil olarak hekime gitmek gerekmektedir.

Köpek Zehirlenmesi Hakkında Bilinmeyenler

Bu gibi acil durumlarda sahipler telaşlanıp direkt olarak insani bir refleksle su gibi içeceklere yönelip hayvanı rahatlatmaya kalkar ama bilmeniz gerekir ki zehirlenen bir hayvana su verilirse zehrin vücut tarafından daha iyi emilmesini sağlar ve yaptığınız şey doğal olarak yanlış bir hal alır. Bu konuda tedbirli olmakta yarar var.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler