Erzincan Medya
17° Erzincan

Erzincan

17°

Erzincan

Salı

31°/ 17°

Çarşamba

32°/ 18°

Perşembe

33°/ 19°

Cuma

31°/ 16°

Cumartesi

31°/ 18°

Pazar

31°/ 20°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Kahvaltı sofralarına uzanan lezzet: Erzincan tulum peyniri

Yayınlanma:
ABONE OL
Kahvaltı sofralarına uzanan lezzet: Erzincan tulum peyniri

Yüksek rakımlı yaylalarda beslenen koyunlar ile kıl keçisinin sütünden üretilen coğrafi işaretli Erzincan tulum peyniri olgunlaşma sürecinin ardından satışa sunulmaya başlandı.

Erzincan’ın yaylalarında hayvancılık yapan göçerler tarafından akkaraman koyununun sütünden elde edilen ve “coğrafi işaret tescil belgesi” bulunan Erzincan tulum peyniri, sofraları süslemeye başladı.

Erzincan’ın yaylarında hayvancılık yapan göçerler tarafından akkaraman koyunun sütünden elde edilen ve coğrafi işaret tescil belgesi bulunan Erzincan tulum peyniri, sofraları süslemeye başladı.

Erzincan Tulum peyniri de asırlardan bu yana kahvaltı sofralarını süslerken lezzetiyle de damaklarda tat bırakmaya devam ediyor.Damaklarda kendine özel bir yer edinen Erzincan Tulum Peynirinin vazgeçilemeyen lezzetinde Erzincan’ın 2-3 bin metre yükseklikte yer alan yaylalarında yetişen bitkilerin de, bu bitkilerle beslenerek o aromayı sütüne ortak eden akkaraman koyununun da, mayalamada kullanılan Kemah tuzu ve şirdenin de, bu mükemmel lezzeti üreterek sofralarımıza taşıyan nasırlı ellerin de elbette hakkı var. Mayıs ayında bu yana Erzincan’ın yaylalarında üretilen tulum peynirleri bu aralarda tüketicilerin beğenisine sunuluyor.
Mayıs ayında bu yana Erzincan’ın yaylalarında üretilen tulum peynirleri bu aralarda tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Yaklaşık 4 aydır yaylalarda koyunlarını otlatarak Erzincan tulum peyniri üreten yüzlerce aile bugünlerde yayladan inmeye hazırlanırken, binlerce ton tulum peyniri de tesislerde paketlenmeye devam ediyor. Erzincan’ın coğrafi işaretli ürünleri arasında yer alan Erzincan Tulum Peyniri, son derece zor bir sürecin ardından tüketicilerine ulaştırılıyor.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com