Erzincan Medya
Erzincan

Erzincan

Erzincan

Pazar

/

Pazartesi

/

Salı

10°/

Çarşamba

/

Perşembe

/

Cuma

/

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Kadına Şiddet ve Boşanma Hakkında

Yayınlanma:
ABONE OL
Kadına Şiddet ve Boşanma Hakkında

Kadına şiddet ve boşanma hakkında detayları işleyeceğiz. Şiddetin en geniş anlamı ile ‘bir kişiye baskı ve güç uygulayarak istenilen bir şeyi zorla yaptırmak’ diyebiliriz.

Bu şiddet kimi zaman fiziksel kimi zaman da sözlü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ve kadınların çoğu bu şiddete maruz kalıyor.

Kadınların maruz kaldığı şiddet biçimleri: Fiziksel, cinsel, psikolojik, yoksunluk ve ihmal olarak karşımıza çıkabilir.

KADIN NEDEN ŞİDDET ORTAMINDA KALMAYA DEVAM EDER?

Erkeğin şiddet uygulamasının aslında gerekli sebepleri olmasa da eşi üzerinde üstünlük kurma ve kontrol davranışına yönelik fiziksel şiddet davranışı, evlilikte güç gösterisi ile açıklanabilir.

Yapılan araştırmalarda şiddet ortamında kalma sebepleri; kadınların kendilerine yönelik olumsuz düşüncesi, eşlerinin değişeceğine inanıp kendisine iyi davranacağına inanması, ekonomik zorluklar, tek başına yapamayacağına inanması, boşanmış kadınların (dul) olarak sosyal alanda hoş görülmemesi ve çocukları olabilir.

Bu önyargılar kırılıp kadınlara sosyal ve toplumsal destek sağlanarak mutsuz ve şiddet içeren evlilikten vazgeçme kararlarını etkili kılabilir.

Kadın Erkekten Nasıl Boşanabilir?

Pek çok kadın şiddet görmesine rağmen boşanma eylemini gerçekleştirmemektedir. Korku, çevre ne der gibi sosyal baskılar ve benzeri unsurlar nedeniyle evliliğe devam eder. Bu konuda hukuki anlamda destek talep edilebilir. İyi bir boşanma avukatı desteği sizlere bu konuda yardımcı olacaktır.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET TÜRLERİ

Kadın şiddetini aile içinde ve işyerinde olmak üzere iki türden inceleyebiliriz. Aile içi şiddette fiziksel olduğu kadar psikolojik şiddette ağır basmaktadır. Aile içinde erkeğin karısına bağırıp küfür etmesi, aşağılaması, hakaret ve tehdit etmesi psikolojik şiddettir.

Bu şiddetten dolayı kadın kendi şahsına ve özgürlüğüne tehdit unsuru olarak dahil olmaktadır.

1) Aile içinde ayrımcılık ve şiddet

Şiddetin hiçbir geçerli sebebi olmasa da erkeğin eşine şiddet uygulama sebebi; eşlerini kontrol altında tutma, kendilerini savunmalarını engellemek adına fiziksel ve sözel olarak şiddet uygulayıp korkutup susturmaları ve eşlerini ‘kötü bir eş’ olarak suçlayıp cezalandırmasıdır.

Ekonomik yönden bağlı olan kadınların şiddete maruz kalması ve kabullenme riski yüksektir. En önemli fark ise ekonomik anlamda bağımsız olan kadınların böyle bir şiddeti asla kabul etmemesidir. Kızların okuması ve ekonomik özgürlüklerinin olmasının bir kere daha önemini anlamış olduk.

2) İşyerinde ayrımcılık ve şiddet

Kadının iş hayatına yönelik özellikle evlendikten sonra cinsiyet ayrımı sebebi ile iş ve aile dengesini kuramıyor. Bir müddet sonra iş hayatına son verip aile sorumluluğu altına girip erkeğe bağlı olarak yaşamlarına devam ediyor. Ülkemizde işyerinde sözlü ve fiziksel olarak şiddete maruz kalan kadınlar toplum tarafından ayıplanma korkusu ve utanma sebebi ile kariyer hayatlarından vazgeçmek durumunda kalıyor.

İlgili Haberler