Erzincan Medya
29° Erzincan

Erzincan

29°

Erzincan

Pazar

30°/ 16°

Pazartesi

31°/ 19°

Salı

33°/ 19°

Çarşamba

31°/ 19°

Perşembe

29°/ 18°

Cuma

32°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Trafik sigortası haziran ayı prim artışı ne kadar? Trafik sigortası nasıl yapılır?

Yayınlanma:
ABONE OL
Trafik sigortası haziran ayı prim artışı ne kadar? Trafik sigortası nasıl yapılır?

Trafik sigortası prim artışı ne kadar ve nasıl belirleniyor?

Zorunlu trafik sigortasında prim artışı, çeşitli etkenler göz önüne alınarak belirleniyor. Bu etmenler arasında; yedek parça, bakım onarım ile motorlu araçlardaki fiyat değişimleri ve her ay endeksi oluşturan asgari ücret bulunuyor. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından 1 Mayıs tarihi itibarıyla hasar maliyet endeksi uygulaması devreye alındı.  Zorunlu trafik sigortasında haziran ayında geçerli olacak azami prim artış yüzdesi paylaşıldı.

Haziran ayı zorunlu trafik sigortası azami prim artışı ne kadar?

SEDDK, zorunlu trafik sigortasında haziran ayında geçerli olacak azami prim artışını yayımladığı genelge ile duyurdu. SEDDK’nın yayımladığı genelgede haziran ayında uygulanacak azami prim artışının yüzde 3,25 olduğu yer aldı.

Zorunlu trafik sigortası prim artışı nasıl belirleniyor?

SEDDK, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında (zorunlu trafik sigortası) duyurduğu hasar maliyet endeksi uygulaması başladı. Bu uygulamanın başlamasında hasar prim dengesinde bir sürdürülebilirliğin olması ve sigortalının menfaatlerinin korunması amaçlanıyor. Bununla beraber araçların modeli, yaşı ve ikamet edilen bölgenin yanında endeksi oluşturacak fiyat değişimlerinin de etkisi olacak.

Zorunlu trafik sigortası nedir ve kapsamında neler yer alıyor?

Zorunlu trafik sigortası, Türkiye’de tüm motorlu araç sahiplerinin yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Bu sigorta türü ile herhangi bir kazada kusurlu olarak karşı tarafa verilen zararlar güvence altına alınıyor.  Karşı tarafın aracın içindeki kişilere gelen bedensel zararlar, üçüncü kişilere verilen maddi zararlar, kazada zarar gören kamu malı ve yaya verilen bedeni zararlar zorunlu trafik sigortasının kapsamı içerisinde bulunuyor.

Zorunlu trafik sigortası tekliflerini karşılaştırarak ihtiyaçlarınıza en uygun poliçe seçeneklerini görüntüleyebilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası, sigorta acenteleri veya sigorta hizmeti veren bankaların şubeleri, internet bankacılığı ve mobil uygulamaları üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde yapılıyor.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler