Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Fibromiyalji: Kadınlar Üzerindeki Etkileri ve Yaşam Kalitesine Etkisi

  Holistik Tıp alanında uzmanlaşmış Dr. Dinçer Erdinç, yaygın ve kronik bir ağrı sendromu olan fibromiyalji hakkında önemli bilgiler paylaştı.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Holistik Tıp alanında uzmanlaşmış Dr. Dinçer Erdinç, yaygın ve kronik bir ağrı sendromu olan fibromiyalji hakkında önemli bilgiler paylaştı. Dünya genelinde ve özellikle ülkemizde artan bu hastalık, çoğunlukla tıbbi tahlillerde görünmediği için “Hayalet Hastalık” olarak adlandırılır. Kadınları büyük oranda etkileyen bu hastalık, yaşam kalitelerini ciddi şekilde düşürmektedir.

  Fibromiyalji, kas ağrıları, yorgunluk, uyku bozuklukları ve zihinsel bulanıklık gibi belirtilerle kendini gösteren kronik bir rahatsızlıktır. Kaslarda ve yumuşak dokularda yaygın ağrılara, hassasiyete ve bazen de şişlik hissine neden olabilir. Hastalığın kesin nedenleri bilinmemekle birlikte, genetik yatkınlık, stres, travma ve sinir sistemi bozuklukları gibi faktörlerle ilişkilendirilmektedir.

  Fibromiyalji ile mücadele eden kadınlar genellikle mükemmelliyetçi kişilik özelliklerine sahiptir ve tedavi sürecinde fiziksel, ruhsal ve enerji bedenlerinin üç boyutlu olarak ele alınması gerekmektedir. Kişiye özel bütüncül yaklaşımlarla tedavi mümkündür.

  Bu durum, aynı zamanda bağırsak sorunları, anksiyete bozuklukları, zihinsel odaklanma zorlukları ve duygusal hassasiyet gibi başka semptomlarla da ilişkilidir. Bilinçaltı stres, genetik faktörler, travma ve enfeksiyonlar gibi çeşitli nedenler fibromiyaljiye yol açabilir.

  Erzincan Haber