Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Erzincan Belediyesi ve Erzincan Barosu iş birliği yardım projesi

  Erzincan Belediye Başkanı  Bekir Aksun ve Erzincan Barosu Başkanı Av. Adem Aktürk arasında Adli yardım projesi protokolü imzalandı.

  Erzincan Belediye Başkanı  Bekir

  Erzincan Belediye Başkanı  Bekir Aksun ve Erzincan Barosu Başkanı Av. Adem Aktürk arasında Adli yardım projesi protokolü imzalandı.
  İmzalanan proje kapsamında, Belediyenin  de destekleri ile Erzincan Barosu aracılığıyla verilen adli yardım hizmeti yaygınlaştırılarak daha fazla vatandaşın ailenin, çocuğun, yoksulun dava açabilmesi, hak araması, bu vesile ile adalete erişimi sağlanmış olacak. Proje kapsamında Belediye  tarafından Baroya 700 Bin TL destek sunulacak.
  Şehirde “dezavantaj” ya da “kırılgan kesimler” şeklinde tarif edilen vatandaşların, özellikle ekonomik gülcükler nedeniyle korunmaya muhtaç olduğu, bu anlamda özellikle belediyeler olmak üzere ilgili kamu ya da özel kuruluşların sosyal çalışmaları kapsamında ve sosyal belediyecilik anlayışı ile bu vatandaşların  en temel hakkı olan hak arama hürriyetini kullanabilmesine imkan sağlanabileceği değerlendirilmektedir.
  Erzincan’da  “Baro ve Erzincan Belediyesi İş Birliği ile Adlı Yardım Projesi” olarak isimlendirilen proje kapsamında Belediyenin de destekleri ile Erzincan Barosu aracılığıyla verilen adli yardım hizmeti yaygınlaştırılarak daha fazla vatandaşın ailenin, çocuğun, yoksulun dava açabilmesi, hak araması, bu vesile ile adalete erişimi sağlanmış olacak.
  Proje kapsamında yapılan Adli Yardım, 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu’nun 176 ve devamı maddeleri ile Adalet Bakanlığınca onaylanarak yürürlüğe giren TBB Adli Yardım Yönetmeliği kapsamında gerçekleştirilecek. Ayrıca Avukatlık ücretini karşılayacak şekilde maddi durumu iyi olmayan vatandaşlarımıza, danışmanlık ve ücretsiz Avukatlık hizmetleri Adli Yardım nöbet uygulaması ile de verilecek.

  Erzincan Barosu adına CMK ve Adli Yardım Koordinatörlüğü’nde yürütülecek olan adli yardım hizmetine ilişkin proje ve protokol çerçevesinde, ayrılan bütçe oranında yapılan veya yapılmış olan görevlendirme adedi ve türü ile harcama miktarı yılsonunda Erzincan Belediyesine bildirilerek projenin bitirilmesi sağlanacak. 
  Adli Yardım hizmeti ile Adli Yardım Nöbet uygulamasının yapılacağı yer, Erzincan Barosu hizmet binasında faaliyet gösteren Adli Yardım Bürosu olacak.
  Erzincan Belediyesi bütçesinden Adli Yardım Nöbeti ile Adli Yardım amacına münhasır olarak kullanılmak üzere, 700.000 TL meblağ Erzincan Barosu tarafından bu amaçla sunulan hizmetlerde kullanılmak üzere açılı bulunan hesaba aktarılacak. Proje Erzincan Belediyesi Meclisi tarafından kabul edildiği tarihte yürürlüğe girerek geçerlilik süresi 1 yıl olacak.

  Erzincan Haber