Erzincan Medya
17° Erzincan

Erzincan

17°

Erzincan

Pazar

21°/ 12°

Pazartesi

21°/ 12°

Salı

21°/ 11°

Çarşamba

25°/ 14°

Perşembe

28°/ 17°

Cuma

24°/ 18°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Bu hastalık sinsice vücudu ele geçiriyor! Tek bir çözümü var hemen doktor randevusu alın

Yayınlanma:
ABONE OL
Bu hastalık sinsice vücudu ele geçiriyor! Tek bir çözümü var hemen doktor randevusu alın

Pandemi döneminin ardından Türkiye’de bulaşıcı hastalıklar konusunda daha bilinçli davranılırken hava sıcaklıklarının dalgalı seyri de sıklıkla hastalıklara davetiye çıkarıyor. Kapalı ve kalabalık alanlarda vakit geçirilmesi, toplu taşıma kullanımı gibi nedenlerle hastalıkların yayılma hızı artarken uzmanlar maske kullanımına ve hijyen kurallarına dikkat edilmesinin önemine dikkati çekiyor.

Hastalıklardan korunmak isteyenler çeşitli önlemler alsa da son dönemde bir hastalığın görülme sıklığının arttığını ve bunun çözümüne ilişkin verdikleri bilgilerle dikkati çekti. Göğüs Hastalıkları Uzmanları bulaşıcı bir hastalık olan tüberküloz hakkında açıklamalarda bulundu. Vücudu sinsice ele geçiren hastalıkla ilgili olarak önemli unsurlara dikkat çekilirken aşının gerekliliğine de değinildi.

TÜBERKÜLOZ VİRÜSÜ KOLAYLIKLA YAYILIYOR

Göğüs Hastalıkları Uzmanları, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından dünyada ve ülkemizde tüberküloz hastalığı konusunda toplumun bilgilendirilmesi amacıyla her yıl 24 Mart tarihinde kutlanan “Dünya Tüberküloz Günü” kapsamında önemli bilgiler verdi.

Tüberkülozun vücuttaki bütün organlarda enfeksiyon oluşturabildiğini belirten uzmanlar, “Tüberküloz, bakterinin vücutta yapmış olduğu enfeksiyonun genel tanımıdır. Tüberküloz, vücutta birçok organda, akciğerde, kemiklerde, böbreklerde, beyinde ve aklınıza gelebilecek her yerde bir enfeksiyon oluşturabilir.” bilgisine yer verilirken tüberkülozun seyrinin tuttuğu organa göre değişiklik gösterdiğinden bahsedildi. En sık belirtilerini öksürük daha sonra balgam, kanlı balgam, gece terlemesi, kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık olarak sıralayan uzmanlar çocuklarda geçmeyen öksürüğün ciddiye alınması gerektiğini belirtti.

ÇOCUKLARDA VEREM AŞININ ÖNEMİNE DİKKAT

Bahsi geçen belirtilerin gitgide ağırlaştığına dikkati çeken uzmanlar uzun süreli hastalık durumlarının göz ardı edilmemesi gerektiğine değinerek ”Tüberküloz mutlaka akla gelmelidir” diyen uzmanlar, tüberküloz hastalığının kalıtsal değil ‘bulaşıcı’ olduğunun altını çizdi.

Uzmanlar, hastaların öksürme ve hapşırmaları esnasında etrafa saçtıkları verem mikroplarının diğer kişiler tarafından solunması ile bulaştığını, bununla birlikte hastaların ilaç tedavisini dikkate almaları gerektiği kaydedildi.  Tüberkülozdan korunmak için çocukluk döneminde BCG (Verem) aşısının mutlaka yaptırılması gerektiğini, tedavi edilmeyen tüberküloz hastalığının ölümcül seyredebileceğini söyleyen uzmanlar çocuklarda aşıların düzenli ve eksiksiz olarak yapılması gerektiğini belirtti.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com