Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Beslenme uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay uyardı! Soğanı bu şekilde tüketmek kansere neden oluyor…

  Sık sık sağlıklı beslenme konusunda açıklamalar yaparak gündemlerden hiç düşmeyen Prof. Dr. Canan Karatay, bu defa da soğanın yanlış kullanıldığı zaman bazı hastalıklara neden olacağı konusunda uyardı.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Sık sık sağlıklı beslenme konusunda açıklamalar yaparak gündemlerden hiç düşmeyen Prof. Dr. Canan Karatay, bu defa da soğanın yanlış kullanıldığı zaman bazı hastalıklara neden olacağı konusunda uyardı. İşte haberin ayrıntıları…

  Beslenme uzmanı Canan Karatay’ın yaptığı açıklamalara göre soğan tüketirken yapılan bu hata soğanın kızartılarak tüketilmesi olduğu söylendi. Soğan kızartılıp yendiği zaman içindeki sağlıklı bileşenlerinin yok olmasına neden olmaktadır. Hal böyle olunca da Canan Karatay soğanın katiyen kızartılmaması gerektiğini altını çizerek açıkladı. Bu şekilde tüketilen soğan sağlık açısından oldukça zararlı bir hal alıyor.

  Soğan kızartılıp yendiği zaman sadece içinde yer alan sağlık açısından faydalı olan birleşenlerin ve antibiyotik özelliğinin yok olmasına sebep olmuyor. Kızartılarak tüketilen soğanda kanserojen madde oluşumu meydana geliyor. Bu şekilde kanserojen oluşan soğanın yenmesi halinde vücutta kansere yakalanma riski ciddi bir ölçüde artmış olur. Bundan dolayı soğanın kesinlikle kızartılarak tüketilmemesi gerektiği konusunda Canan Karatay uyarıda bulundu.

  Beslenme uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın yaptığı açıklamaya göre soğanın en doğru şekilde tüketilmesi ise direk çiğ olarak tüketilmesi en doğrusu olduğunu belirtti. Çiğ olarak tükettiğiniz soğanın bütün faydalarından kolay bir şekilde yararlanmasınız mümkün bir hal alıyor. Çiğ olarak tüketilen soğanda bir çok vitamin yer almaktadır. Soğanın içinde bulunan A vitamini hem enfeksiyonlara karşı vücudumuzu korur hem de göz sağlığını destekleyen bir besindir.

  Erzincan Haber