Erzincan Medya
14° Erzincan

Erzincan

14°

Erzincan

Pazar

21°/ 12°

Pazartesi

21°/ 12°

Salı

21°/ 11°

Çarşamba

25°/ 14°

Perşembe

28°/ 17°

Cuma

24°/ 18°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Anestezi Teknisyeni Nedir? Ne İş Yapar?

Yayınlanma:
ABONE OL
Anestezi Teknisyeni Nedir? Ne İş Yapar?

Sağlık kuruluşlarında karşılaşılan meslek gruplarından olan anestezi teknisyeni nedir? Ne iş yapar? Araştırılan konulardan biridir. Bu mesleğin içeriğine dair bilgilerin öğrenilmesi gençlerin bu mesleğe yönelmesine yardımcı olur. Bu nedenle anestezi teknisyenliğiyle ilgili doğru bilgileri bir araya getirdik.

Anestezi Teknisyeni Nedir?

Sağlık kuruluşlarının ameliyathane bölümlerinde çalışan ve anestezi doktorlarına yardımcı olan sağlık personellerine anestezi teknisyeni denir. Teknisyenler ameliyathaneden sorumlu olan anestezi uzman ve doktorlarının emirlerini yerine getirirler. Böylelikle ameliyathane sürecinin eksiksiz gerçekleşmesine yardımcı olurlar.

Anestezi Teknisyeni Ne İş Yapar?

Anestezi teknisyenleri çalıştıkları sağlık kuruluşunda kendilerine verilen görevleri yerine getirirler. Görev emrini anestezi doktorları ve uzmanlarından alırlar.

Anestezi teknisyenlerinin hastanelerde yaptıkları işler şunlardır;

  • Anestezi uygulamasının sorunsuz gerçekleşmesi için alet ve ekipman kontrolü yapar.
  • Hastanenin ameliyat ve anestezi işlemi için hazırlanmasına yardım eder.
  • Hastanın ameliyat için hazır olmasını sağladıktan sonra doktorlara haber verir.
  • Ameliyat başladığında hastanın anestezi verilerini kontrol eder.
  • Anestezinin uygulanmasının ardından hastanın verilerin kontrol eder.

Bunların dışında anestezi teknisyenler ameliyathanede anestezi için kullanılacak malzemelerin kontrolünü yaparak eksikleri ve arızaları bildirmekle görevlidirler. Yaptığı incelemeye göre eksikleri ve arızaları anestezi uzmanına iletirler.

Anestezi Teknisyeni Nasıl Olunur?

Bir kişinin anestezi teknisyeni olarak sağlık kuruluşlarında çalışabilmesi için eğitim ve unvan sahibi olması gerekir. Anestezi teknisyeni olmak için Sağlık Meslek Liseleri’nde eğitim almak gerekir. Eğitimi alan kişiler KPSS ile atanarak mesleklerini yerine getirebilirler. Ayrıca özel hastanelerde anestezi teknisyenliği yapabilirler.

Anestezi Teknisyeni Nerelerde Çalışabilir?

Anestezi teknisyenlerinin çalışabilecekleri yerler oldukça fazladır. Sağlık kuruluşları bu mesleğin yapılabileceği en önemli yerlerdir. Bu nedenle kişiler isterlerse kamuda isterlerse özel de mesleklerini yerine getirebilirler. Ayrıca sağlık üzerine çalışan özel şirketlerde de anestezi teknisyeni olarak çalışmaları mümkündür.

Anestezi Teknisyeni Maaşı Ne Kadar?

Sağlık kuruluşlarında çalışan anestezi teknisyenlerinin maaşı 2023 zamları ile yükselmiştir. Buna bağlı olarak teknisyenlerin aldıkları maaş ortalama 13 bin TL olmuştur. Teknisyenin çalışma süresi, kıdemi ve çalıştığı kurum aldığı maaş üzerinde etkilidir. Ayrıca maaşlarda teknisyenlerin evli veya bekar olması ücretin yükselip alçalmasına neden olur.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com