Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  85. Yıl Dönümünde Törenlerle Anıldı

  Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 85. Yıl dönümünde Erzincan’da törenlerle anıldı.

  Türkiye Cumhuriyet'inin kurucusu Mustafa

  Türkiye  Cumhuriyet’inin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 85. Yıl dönümünde Erzincan’da törenlerle anıldı.
  Çelenk programının ardından, İl Müftülük Konferans Salonunda Mustafa Doğan Anadolu   Lisesi tarafından günün anlamına müteakiben program düzenlendi.

  Düzenlenen programında açılış konuşmasını yapan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal konuşmasında: “Tüm dünyanın, hatta hayatı boyunca mücadele ettiği düşmanların bile kabul ettiği Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bugün aramızdan ayrılışının 85. Yılı. O, kısacık hayatında dünya tarihinde benzeri görülmemiş izler bıraktı. Atatürk ileriyi gören bir liderdi.
  Bize düşen onun fikirlerine kulak vermek, anlamaya çalışmak ortak değerimizi gençliğe iyi tanıtmaktır.
  Atatürk idealist bir liderdi. Hür ve bağımsız bir ülke idealini gerçekleştirdikten sonra Türkiye Cumhuriyeti’ni ileri müreffeh ülkeler idealine yükseltmiştir. Ve hayatı boyunca bunun için mücadele vermiştir. Atatürk, toplumun her kesmini kucaklayan bir halk adamıydı. Onun, “Benim için en büyük makam ve ödül, Türk milletinin bir ferdi olarak yaşamaktır” sözüde de bunu kanıtlar. O, eğitim bilim, fen, sanat, spor ve kültüre çok önem vermiştir. “En büyük emelim, milli irfanı yükseltmektir” sözünü söyleyen Atatürk, milli eğitim hedefleriyle yetiştirilecek gençliğin önemini vurgulamıştır. O, hep milletine güvendi, inandı ve onlarla gurur duydu. Kurtuluş savaşı’nın ardından söylediği “En büyük davamız en medeni ve müreffeh bir millet olarak varlığımızı yükseltmektir” sözü bunu ispatlamaktadır.
      Ömrünü Türk milletine adayan büyük kahramanın çabasına karşın, bizlere düşen görev, yüzümüzü geleceğe dönmek, ufkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır.
      En büyük eserim diye nitelendirdiği, bu yıl da 100. Yılını kutladığımız Türkiye Cumhuriyetini kuran Mustafa Kemal Atatürk, kuşku yokki Türk Milletinin yetiştirdiği en büyük liderdir. İçinde bulunduğu asrı aşıp gelecek asırlara da ışık tutan bir dehadır. Atatürk demek özgürlük demektir. Atatürk demek vatanseverlik demektir. Atatürk demek çok çalışmak demektir. Atatürk demek fedakarlık ve tam bağımsız olmak demektir. Bizler bize emanet edilen bu vatana, bu millet ve milletin değerlerine tüm gücümüzle gözümüz gibi bakmalı ve sahip çıkmalıyız.
      Vefatının 85. Yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan uğruna canlarını feda etmiş aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor hepinize saygılar sunuyorum ’’dedi.

  Ardından konuşmaısnı yapmak için kürsüye gelen Erzincan Vali Yardımcısı Yusuf İzci: ‘Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 85. yılında saygıyla, minnetle ve şükranla anıyoruz. 
  10 Kasım, ulusal bağımsızlığımızın sembolü olan bir lideri, Mustafa Kemal Atatürk’ü, anlama ve onu yeniden idrak etme günüdür.
  Atatürk, ülkemizin en zor zamanlarında, İstiklal Harbi’nde gösterdiği liderlik, düşmanın topraklarımızdan atılmasındaki öncülük ve Cumhuriyetimizin temellerini atan reformlarla tarihimizde muhkem ve muazzez izler bırakmıştır. O, aziz milletimize yeni bir istikamet çizen ve bize daha ileri bir yer kazandıran eşsiz bir lider olarak yâd edilmeyi fazlasıyla hak etmiştir.
  Kurtuluş Savaşı boyunca Türk milletinin gücüne inanan ve bu büyük zaferin milletin eseri olduğunu her fırsatta vurgulayan Atatürk, ulusumuzun ve dünya halklarının özgürlük ve bağımsızlık meşalesi olmuştur. İleri görüşlülüğü ve barış yanlısı duruşu onu dünyanın en saygın devlet adamlarından biri yapmıştır.
  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğindeki İstiklal Mücadelemiz, zulme karşı koyma ve bir diriliş efsanesi olarak tarihe geçmiştir. O, ulusal birlik ve beraberliği en üst seviyeye çıkartarak milletimizin asla esaret altında kalmayacağını bütün dünyaya ilan etmiştir. Atatürk’ün vatan sevgisi, çalışma azmi ve millete olan güveni, hepimiz için aydınlık bir geleceğin kapılarını aralamıştır.
  Görevimiz, Atatürk’ün “Hiç dinlenmeden yola çıkanlar asla ve asla yorulmazlar.” sözünden ilham alarak ülkemizi her alanda ileri taşımak, onun hedeflerine emin adımlarla yürümektir. Her 10 Kasım’da onu ve silah arkadaşlarını sevgi ve şükranla anarken, bize emanet ettiği bu kutsal mirası korumak en önemli vazifemizdir.
  Atatürk’ün bilim ve tekniği öncü kabul eden çağdaş uygarlık anlayışını, ancak birbirimize yakınlaşarak ve akıl ile özgürlük ışığında anlaşarak sürdürebiliriz. 
  Bu toprakları vatan yapan, hürriyet ve bağımsızlık için canlarını feda eden şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anmak, onların gösterdiği kahramanlıkları anımsamak, geleceğe daha güvenle bakmamızı sağlar. Bir ulus, kenetlendiği sürece hiçbir gücün yıkamayacağını bize gösteren Atatürk’ün yolundan ayrılmadan, birlik ve beraberlik içinde, güçlü bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz.
  10 Kasım vesilesiyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ileri görüşlülüğünü ve vatanına olan sarsılmaz inancını hatırlayarak, sizler de bu kutlu yürüyüşte yerinizi almak için çok çalışın. Unutmayınız ki sizler bu toprakların geleceğisiniz, umudusunuz, yarınlarısınız.
   Atatürk’ün “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir” sözünden hareketle, onun fikirlerini, bilim ve akıl yolunda yürüyerek yaşayın ve yaşatın.
   Her biriniz, kendi alanınızda çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma gayretiyle hareket edin, bilgiyle donanın, ahlakla yücelin, irfanla yönetin. 
  Türkiye Cumhuriyeti siz gençlere emanet; bu emaneti en iyi şekilde koruyacak ve yüceltecek olan da sizsiniz. Çünkü siz, Atatürk’ün “Muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur” dediği asil ruhun varislerisiniz. Bu bilinçle hareket ederek, yurdumuzu aydınlık yarınlara taşıyacak olan da sizler olacaksınız.
  Bu düşüncelerle, devlet-i ebed-müddetimizin banisi, milletimizin müstesna lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü başta olmak üzere aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla yâd ediyorum’ diye konuştu. 

  Konuşmaların ardından Gerçekleştirilen programda Mustafa Doğan Anadolu   Lisesi öğrencilerinin yer alarak hazırladığı 10 Kasım oratoryosu ve şiirler ve zeybek oyunu  sunuldu. 

  İl Müftülük Konferans Salonunda düzenlenen programa Erzincan Vali Yardımcısı Yusuf  İzci, Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal,  mülki ve askeri erkan, kamu ve özel kuruluş temsilcileri, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilen okulların öğrenci grupları ve vatandaşlar katıldı.

  Erzincan Haber