Erzincan Medya
20° Erzincan

Erzincan

20°

Erzincan

Salı

23°/ 13°

Çarşamba

26°/ 14°

Perşembe

28°/ 17°

Cuma

26°/ 17°

Cumartesi

28°/ 16°

Pazar

26°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

3 Bin Kişi ve 800’den Fazla İş Makinesi Görev Yapıyor

Yayınlanma:
ABONE OL
3 Bin Kişi ve 800’den Fazla İş Makinesi Görev Yapıyor

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Erzincan’da İliç’te yaşanan maden faciasında çalışmalarda 3 bin kişinin ve 800’ün üzerinde iş makinesinin görev aldığını ifade etti.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile birlikte Erzincan İliç’te yürütülen çalışmalarla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Erzincan’ın İliç ilçesindeki maden ocağında meydana gelen heyelan sonrası ilk andan itibaren devletin ve hükümetin her zaman olduğu gibi büyük bir seferberlik ruhuyla alana geldiğini ifade eden İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, çalışmalarda 3 bin kişinin ve 800’ün üzerinde iş makinesinin görev aldığını ifade etti. İçişleri Bakanımız Sayın Yerlikaya, “İlk andan itibaren arama kurtarmaya ve bu büyük gayrete de başladık. Bütün bunları yaparken daha önceki buluşmalarımızda da ifade ettiğimiz bir meseleyi bugün sizler aracılığıyla açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Bu büyük bir kaza değerli arkadaşlar. Bu yığın liç alanı dediğimiz, toprağın kümelendiği alandan her iki tarafa büyük toprak kayması yani Sabırlı Deresi’ne akan büyük bir kütleden bahsediyoruz. 8 milyon metreküp son ölçümlerle ve onun aksi istikametinde 2 milyon metreküp mangan sahası açık ocağa akan bir kütleden bahsediyoruz ve her iki tarafta da aradığımız canlarımız olduğunu söylemiştik.” dedi.

Yığın liç alanlarının devamlı suretle kontrol edilerek sismik ölçümlerinin yapıldığını vurgulayan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, her an büyük bir dikkat ile takip edildiğini ve kayıt altına alındığını dile getirdi. Bilim insanlarından bir kurul oluşturduklarını hatırlatan İçişleri Bakanı Yerlikaya, “Bunlar teknik personel, sahadaki daha önce burayı tanıyanlar, velhasıl istişaresi ve bilimi bize katkı sunacak herkesle bunu değerlendiriyoruz. Gelinen nokta şu, üç gün öncesinde biliyorsunuz bunu paylaşmıştık sahadaki sizle buluşmamızda, mangan sahasındaki alan, ara verilmişti. Oradaki arama çalışmalarına güvenlik gerekçesiyle ve iki günden beri de Sabırlı Vadisi’nde, Sabırlı Deresi’nin oradaki arama faaliyetlerine yine ara vermiştik.” ifadelerini kullandı.

Yürütülen çalışmaların yüksek güvenlik altında yürütüldüğünü belirten İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, kaymaya sebep olan yerdeki stabilitenin hiçbir şekilde durmadığını ve bu durumun çalışmaları zorlaştırdığını kaydetti. Bakanı Yerlikaya, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Nihai raporu aldığımız zaman şununla karşı karşıya kaldık, bunu sizlerle paylaşmamız lazım. Her iki tarafta yani Sabırlı ve mangan açık ocağındaki arama faaliyetlerine ara veriyoruz. Tekrar ediyorum, ara veriyoruz. Ne zamana kadar? Yukarıdaki yığın liç alanındaki aktivasyon durup, stabil aşağıda güvenli çalışmaya vesile oluncaya kadar biz arama çalışmalarına ara veriyoruz. Ara veriyoruz ne demek? Yani birazdan bakanlarımız buradaki, yukarıdaki yoğun yığın linç alanının tahliye planları var. Çevre, Şehircilik Bakanlığımız ve Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığımız onların planları doğrultusunda bu aktarma hangi takvim boyunca devam ederse edecek ama bize evet aramayla ilgili aşağıda güvenle tekrar ediyorum güvenle çalışabilirsiniz denildiği an AFAD koordinasyonunda tekraren arama faaliyetlerine devam edilecek. Ben tekrar kıymetli bakanım da az önce ifade etti. En az iki kere gittiğimiz ve büyük bir metanet gösteren ailelerimize tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Aziz milletimize geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Hep dua ediyoruz. Allah bu tür kazalardan ve bildiğimiz, bilmediğimiz afetlerden bizleri insanlarımızı, milletimizi korusun diyoruz.”

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com