Erzincan Medya
11° Erzincan

Erzincan

11°

Erzincan

Pazar

20°/ 12°

Pazartesi

23°/ 11°

Salı

24°/ 13°

Çarşamba

25°/ 12°

Perşembe

25°/ 15°

Cuma

25°/ 15°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Yabancılara konut satışı 7 ayda yüzde 30 arttı

Yayınlanma:
ABONE OL
Yabancılara konut satışı 7 ayda yüzde 30 arttı

İSTANBUL (AA) – Türkiye genelinde yabancılara yapılan konut satışı ocak-temmuz döneminde yüzde 29,6’lık artışla 11 bin 321’den 14 bin 674’e yükseldi. Sektör temsilcileri, 7 ayda yaşanan artışın ülke ekonomisine ciddi bir döviz getirisi sağladığını, yükselişin süreceğini bildirdi.

TÜİK verilerine göre, yabancılara yapılan konut satışları temmuzda rekor düzeyde arttı. Satışlar bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 65,6 artarak 2 bin 858 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, temmuzda ilk sırayı 956 konut satışı ile İstanbul aldı.

Ocak-temmuz döneminde İstanbul’da 4 bin 955, Antalya’da 3 bin 524, Bursa’da 988, Yalova’da 725, Trabzon’da 648, Ankara’da 521, Sakarya’da 462, Aydın’da 405, Mersin’de 404, Muğla’da ise 373 konut satıldı.

Söz konusu dönemde Iraklı vatandaşlar Türkiye’den 2 bin 571 konut aldı. Bu alanda Irak vatandaşlarını bin 298 konutla Suudi Arabistanlılar, bin 265 konutla İranlılar, 988 konutla Ruslar, 862 konutla Afganistan vatandaşları, 777 konutla Kuveytliler, 651 konutla Almanlar, 506 konutla İngilizler, 487 konutla Azerbaycan vatandaşları, 484 konutla Ürdünlüler ve 338 konutla Mısırlılar takip etti.

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, temmuzda yabancıya konut satışındaki yüzde 65,6’lık artışın, döviz girdisi açısından ve konut satışını hareketlendirmek adına önem teşkil ettiğini söyledi.

Tavukçuoğlu, “Rakamlar da bize gösteriyor ki yabancıya satış geçen yılın çok üzerinde bir rakamla kapanacak. Doların bu kadar yükseldiği bir dönemde, döviz girdisi ülkemiz için çok önemli. Yabancıya vatandaşlık hakkındaki alt sınırın 300 bin dolara düşürülmesiyle satış rakamı ciddi şekilde artacaktır.” dedi.

“Yabancıların talepleri artarak sürüyor”

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, temmuzda en çok konutu Iraklıların aldığını belirterek, onu Suudi Arabistan ve İranlıların takip ettiğini söyledi.

Özyurt, “Yaşanan artışta döviz kurlarında yükselişin yanı sıra Orta Doğulu yatırımcının yaz tatilini Türkiye’de geçirmek için ülkemize gelmesinin etkisi var. Yabancılara gayrimenkul satışı ile ilgili düzenlemelerde bazı rötuşların yapılması durumunda olası satış daha da artacaktır.” ifadelerini kullandı.

Babacan Holding Yönetim kurulu Başkanı İbrahim Babacan, yabancı yatırımcı sayısındaki artışın yüzde 65,6 ile yılın en yüksek oranına ulaştığını belirterek, “Yabancı yatırımcı talepleri her şartlar altında artış yönlü hareketliliğini koruyor. Sektörümüz yabancı yatırımcı çekme konusundaki başarısını her geçen gün artırarak sürdürüyor.” dedi.

Muyar ve İska İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Erol, yabancıların konut alımı için döviz kuru açısından çok uygun zaman olduğunu belirterek, “Dolar ve avro zaten çok yükseklerde. Yabancılar için ciddi alım avantajı olmuş durumda. Onlar da bu nedenle ciddi ilgi gösteriyorlar. Türk şirketler de yurt dışına yönelik ciddi pazarlama faaliyeti gerçekleştiriyor şu anda.” dedi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com