Erzincan Medya
24° Erzincan

Erzincan

24°

Erzincan

Çarşamba

25°/ 13°

Perşembe

26°/ 15°

Cuma

27°/ 16°

Cumartesi

24°/ 14°

Pazar

25°/ 13°

Pazartesi

27°/ 13°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Ticaret Bakanı Pekcan: ABD’ye 533 milyon dolarlık ek vergiyle karşılık verdik

Yayınlanma:
ABONE OL
Ticaret Bakanı Pekcan: ABD’ye 533 milyon dolarlık ek vergiyle karşılık verdik

ANKARA

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, JW Marriott Otel’de düzenlenen Türkiye-Afrika Ticari ve Ekonomik İlişkiler İstişare Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Afrika gibi geniş bir coğrafyaya bütüncül ve tek tip bir yaklaşımının olmadığını söyledi.

Afrika’daki her coğrafyanın ve ülkenin kendine has zenginliklerinin, dinamiklerinin, farklılıklarının ve kültürlerinin bulunduğunun bilincinde olduklarını ifade eden Pekcan, söz konusu coğrafyadaki her ülkeyle iş birliği yapma yönünde faaliyetlerin sürdüğünü bildirdi.

Pekcan, dünyada ticaret savaşlarının konuşulduğu bir sürecin içinden geçildiğine işaret ederek, bu anlamda ekonomik iş birliklerini konuşmak için oldukça anlamlı bir dönem yaşandığını dile getirdi.

Gelinen noktada ABD’nin attığı tek taraflı “buyruk” adımlar sonucunda dünyada ticaret dengelerinin risk altına girdiğini belirten Pekcan, şöyle devam etti:

“Her ülkenin, ABD dahil, ulusal hassasiyetleri, ulusal ihtiyaçları olabilir ama ulusal ihtiyaçlarla uluslar arası ekonomik gerçeklikler arasında bir denge gözetilmek zorundadır. ABD, demir-çelik ve alüminyum sektörlerinde başlattığı süreçle neredeyse tüm dünyayı karşısına almış, kimse açısından kazançlı olmayacak bir çekişme sürecine girmiş bulunmaktadır. ABD, Kanada ve Meksika gibi en yakın ticari ortakları dahil olmak üzere pek çok ülkeyle Dünya Ticaret Örgütünde (DTÖ) davalık olmuş durumdadır. Bugün ABD’yi DTÖ’ye şikayet eden diğer ülkeler arasında AB, Çin, Norveç, İsviçre, Hindistan bulunmaktadır. ABD şimdi de tek taraflı olarak İran ile varılan mutabakattan vazgeçtiğini ve iki aşamalı yaptırım uygulayacağını dile getirmiştir. Bu yaptırımların zararı sadece İran’a olmayacaktır. Bölge ülkelerini de bu yaptırımlar etkileyecektir. Aslında bu yaptırımlar ABD şirketlerini de etkileyecektir.”

Ticaret Bakanlığından ABD’ye misilleme

ABD’nin Türkiye için önemli bir ticaret ortağı olmasına karşın tek partner konumunda bulunmadığının altını çizen Pekcan, Türkiye’nin başka ticari ortaklara, tedarikçilere ve alternatif pazarlara da sahip olduğunu vurguladı.

Pekcan, ABD’nin mart ayında Türkiye’den çelik ve alüminyum ithalatına sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek vergi uygulamaya koyduğunu anımsatarak, söz konusu ülkenin bu vergileri 10 Ağustos’ta yüzde 50 ve yüzde 20 olmak üzere iki katına çıkardığını söyledi.

Bakan Pekcan, şunları kaydetti:

“Biz de dün akşam itibarıyla 22 kalem üründeki ithalattaki vergi oranlarını iki katına çıkardık, bize uygulanan yaptırımlara 533 milyon dolarlık ek vergi yüküyle karşılık verdik. ABD’nin haksız işlemleri karşısında Türk firmalarının haklarını korumaktan asla imtina etmeyeceğiz ve gereken karşılığı derhal vermeye devam edeceğiz.”

Pekcan, ticari ve ekonomik ilişkilerin siyasi tepkilerden etkilenmemesi gerektiğini belirterek, siyasi farklılıklarla ekonomik konuların mümkün olduğunca ayrı tutulması gerektiğini bildirdi.

Yaşananların Türk lirasına olumsuz etkisinin geçici olduğunu vurgulayan Pekcan, “Türkiye ekonomisinin makro dinamikleri bellidir. Yüksek büyüme potansiyeline sahip bir ülkeyiz. Geçmiş yıllarda olduğu gibi, önümüzdeki senelerde de yüksek büyümeyle devam edeceğiz.” diye konuştu.

Pekcan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle oluşan güçlü yapı sayesinde Türkiye’ye yönelik ekonomik saldırıların en etkin şekilde aşılacağını kaydetti.

Muhabir: Erdal Çelikel, Sevgi Ceren Gökkoyun

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com