Erzincan Medya
24° Erzincan

Erzincan

24°

Erzincan

Cuma

28°/ 16°

Cumartesi

30°/ 15°

Pazar

33°/ 19°

Pazartesi

30°/ 17°

Salı

29°/ 16°

Çarşamba

29°/ 16°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Vatandaş kınalar yakacak! Erken emeklilik piyangosu! Bu kişiler 8 yıl önce emekli olacaklar!

Yayınlanma:
ABONE OL
Vatandaş kınalar yakacak! Erken emeklilik piyangosu! Bu kişiler 8 yıl önce emekli olacaklar!

Erken emeklilik piyangosu! Bu kişiler 8 yıl önce emekli olacaklar! Vatandaş kınalar yakacak-  Artık Türkiye, tarihi bir seçim sürecini geride bıraktı. Bu arada AK Parti’nin siyasi hayatında ilk kez bir seçimde birinci sırada yer alamaması dikkat çekti. Yakın zamanda emeklilik konusunda yeni bir düzenlemenin fitili de bu durumun ortaya çıkmasıyla yakılmış oldu. Böylece bazı vatandaşların 8 yıl önce emekli olabilme fırsatları da doğdu! İşte ayrıntılar!

Seçimde Ak Parti’nin ikinci parti konumuna düşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşın gönlünü kazanmak için harekete geçilmesi gerektiği talimatını verdi. Bu çerçevede, ev hanımlarına verilen emeklilik sözünün en kısa sürede yerine getirilmesi hedefleniyor. Çalışma Bakanlığı, bu yönde çalışmalarını hızlandırdı. Özellikle erkek emeklilik konusunda kamuoyunda yoğun bir talebin bulunduğu biliyoruz. Bu aşamada hükümetin atacağı adımlar da merakla bekleniyor!

Erken Emeklilikte Çalışmalar Hız Kazandı

Çalışma Bakanlığı’nın, orta vadede ev hanımlarına emeklilik imkanı sağlayacak düzenlemeler üzerinde çalıştığı biliniyor. Normal şartlarda bu düzenlemelerin 2-3 yıl içerisinde tamamlanması planlanmıştı. Ancak seçim sonuçlarının ardından, sürecin hızlandırılması kararı alındı. Bakanlık, bu konuda yaptığı çalışmalara hız verirken, yapılacak düzenlemelerin ilk ayrıntıları da ortaya çıktı. Peki, ev hanımları hangi koşullarda emekli olabilecek?

Bağkur Üzerinden Emeklilik Müjdesi de Var!

Ev hanımlarının emekliliklerinin Bağkur üzerinden gerçekleşeceği kesinleşti. Emeklilik için ev hanımları, her ay isteğe bağlı sigorta primi ödemesi yapacaklar. Bu şekilde, Bağkur sigorta kolunun emeklilik şartlarına sahip olabilecekler. Ek olarak, Bağkur prim şartında 7200 güne eşitleme yapılacak ve bu durumdan ev hanımları da yararlanacak. Ancak, ev hanımlarının emeklilik koşulları tamamen kendilerine özgü olacak.

Devletten Prim Desteği de Söz konusu!

Günümüz Türkiye’sinde, ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta primi ödemesi pek mümkün görünmüyor. Bu nedenle devlet, prim desteği sağlayacak. Ev hanımları, aylık 6.400 TL prim ödemesi yapmaları gerekecek. Devlet ise bu miktarın 2.133 TL’sini karşılayacak. Bu hesapla, yılda 4 ayın primini devlet, kalan 8 ayı ise ev hanımları ödeyecek. Ev hanımlarının emeklilikle ilgili beklentileri, yapılan düzenlemelerle karşılanacak gibi görünüyor. Çalışma Bakanlığı’nın hızlandırılmış çalışmaları sayesinde, ev hanımları emeklilik hakkına daha erken kavuşabilecekler.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com