Erzincan Medya
24° Erzincan

Erzincan

24°

Erzincan

Cuma

28°/ 16°

Cumartesi

30°/ 15°

Pazar

33°/ 19°

Pazartesi

30°/ 17°

Salı

29°/ 16°

Çarşamba

29°/ 16°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Emekli maaş zammı hesaplaması Temmuz 2024! Aylıklara yüzde kaç zam yapılacağını açıkladı!

Yayınlanma:
ABONE OL
Emekli maaş zammı hesaplaması Temmuz 2024! Aylıklara yüzde kaç zam yapılacağını açıkladı!

Aylıklara yüzde kaç zam yapılacağını açıkladı! Emekli maaş zammı hesaplaması Temmuz 2024-  Emekliler ve memurlar maaşlarına yapılacak olan zam ile ilgili haberlere odaklanmış durumda! Mayıs ve haziran aylarında enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte yapılacak olan zamlar da yeniden belirlenmiş olacak. 2024 Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayında toplam enflasyon 18.70 olduğu belirtilirken şimdi gözler yeni rakamların açıklanmasında! İşte emeklilere ve memurlara yapılacak olan maaş zammı ile ilgili detaylar…

Aylıklara Yapılan Zamda Enflasyon Farkı

Memurların ve emeklilerin maaşlarına yılda iki kez zam yapılıyor. Ocak ayında ve Temmuz ayında yapılan bu zamların oranı ise %10 civarında oluyor. Yapılan toplu sözleşme ile bu orana karar veriliyor. Bunun yanında Merkez Bankası tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre maaşlara da enflasyon farkının yansıması söz konusu oluyor.  Yıl sonunda Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre enflasyon tahmini %38 olarak belirlendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yapılacak olan zamlarla ilgili olarak açıklamada bulundu. Bu açıklamaya göre 2024 yılında emekli ve memur maaşlarının ne kadar olacağı belirlenecek. Bu yıl asgari ücrete bir kez zam yapılacağı duyurulurken emekliler ve memurlar yapılacak olan zamlar ile ilgili haberleri takip etmeye başladı. Bakan Işıkhan maaşlara yapılacak olan zam oranları ve bu zamlı maaşların ne zaman alınacağı konusunda sorulan sorulara bu sorular için çok erken olduğunu ve temmuz ayının beklenmesi gerektiğini söyledi.

2024 Emekli ve Memur Maaşları Ne Kadar Olacak?

Memurlara ve memur emeklisine yılın ilk altı ayında %15 yılın ikinci yarısında ise %10 zam yapılacağı ifade edildi.  TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre Ocak, Şubat, Mart ve Nisan olmak üzere 4 ayın enflasyon ortalaması %18.70 oldu.

Merkez Bankası Tahminlerinde Artış

TCMB Başkanı Fatih Karahan da enflasyon rakamları ile ilgili bir açıklamada bulundu.  Karahan sıkı para politikası uyguladıklarını belirtirken enflasyonun öngörülenden daha yüksek geldiğini belirtti. Enflasyonun bu şekilde devam etmesi ile birlikte 2024 yılsonu enflasyon oranlarının %38 olacağı ifade edildi.  Bu oran TCMB tarafından %36 olarak duyurulmuştu.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com