Erzincan Medya
Erzincan

Erzincan

Erzincan

Pazar

/

Pazartesi

/

Salı

11°/

Çarşamba

/

Perşembe

/

Cuma

/

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Uygulama Bugün Başladı

Yayınlanma:
ABONE OL
Uygulama Bugün  Başladı

1 Aralık 2023’te başlayacak uygulama 1 Nisan 2024’te sona erecek. Güvenli ve akıcı bir trafik için sadece zorunluluk kapsamında olan ticari araçlarda değil tüm araçlarda kış lastiği kullanılması öneriliyor.

Kış lastiği uygulamasının 1 Aralık’tan itibaren başlayacağını belirten Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bedir Limon, zorunlu kış lastiği uygulaması  başlıyor. Vatandaşlarımız can güvenliği için bu konuya hassasiyet göstermesini istiyoruz’ diye konuştu.

Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bedir Limon, Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari  araçlarda zorunlu olan kış lastiği, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kullanılması gerekiyor.
Lastik alırken tarihine mutlaka bakılmalı. Lastiğin ömrü mutlaka 40 bin kilometre olmalı. Bekletilmiş, ömrü dolmuş lastikler özelliğini kaybediyor. Trafik kazlarındaki araç kusurlarının yarısından fazlası lastiklerden kaynaklanıyor. 7 derecenin altındaki hava sıcaklığında kış lastiği kullanılmamalı. Havanın soğuması ile normal lastikler sertleşir ve yola tutunması zorlaşır. Kış lastikleri ise özel hamuru sayesinde 6 derece altında yumuşaklığını ve dayanaklığını korur.  Damarlı yapısı ve derin dişleri sayesinde karı ve çamurlu suyu daha iyi tahliye eder. Kış lastiği , kış şartlarında daha emniyetli sürüş sağlar ve daha kısa mesafede durur’ dedi.

İlgili Haberler