Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Teknofest İçin Proje Geliştiriyorlar

  Erzincan’da Gençlik Merkezi bünyesinde kurulan DENEYAP atölyesinde Ortaokul öğrencileri  eğitmenleri eşliğinde proje şenliği için çalışmalarını sürdürüyorlar.

  Erzincan’da Gençlik Merkezi bünyesinde

  Erzincan’da Gençlik Merkezi bünyesinde kurulan DENEYAP atölyesinde Ortaokul öğrencileri  eğitmenleri eşliğinde proje şenliği için çalışmalarını sürdürüyorlar.

  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) iş birliğiyle başlatılan DENEYAP Teknoloji Atölyesinde ortaokul öğrencileri Erzincan Gençlik merkezinde eğitimlerine devam ediyor.

  Proje çalışmasına katılan Erzincan’da Gençlik Merkezi bünyesinde kurulan DENEYAP atölyesinde eğitim alan 7. Sınıf öğrencisi Dorukan Durmaz 11 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek olan proje şenliği için akıllı ev projesi üzerine çalıştıklarını söyledi. Yaklaşık 2 haftadır bu proje üzerine çalıştığını belirten Durmaz; amacının gelecekte insanların kullanabileceği akıllı ev modelleri geliştirmek olduğunu belirtti.
  Çevreye duyarlı akıllı ev projesi üzerine çalıştığını belirten 8. Sınıf öğrencisi Zeynep İrem Deniz ise ; Çalışmalarında maket bölümünde olduğunu arkadaşlarının da yazılımını yaptığını söyledi. Burada güneş enerjisi ile çalışan, elektrik üretimi, basınçla elektrik üretimi yaparak çevremize faydalı evler yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.
  DENEYAP atölyesinde eğitmen olan  tekstil yüksek mühendisi Merve Nur Sağırlı ise konuşmasında: ‘ 15’er kişilik 3 ayrı ortaokul sınıfımız bulunuyor. Bu öğrencilerimize ileri teknoloji malzemeler üretebilmeleri, bu konuda projeler yazabilmeleri için eğitim veriyoruz. 11 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek olan bir proje şenliği var. Bu şenlikte sergilemek için proje geliştiriyorlar. Ayrıca TEKNOFEST içinde proje geliştiriyorlar. Şu anki projemiz ile ilgili verdiğimiz eğitimde yenilebilir enerji kaynaklarıyla çalıştırabilecekleri malzemeler geliştirmek üzereler. Bu proje de derslerimiz 12 ‘şer haftadan oluşuyor. 12 haftanın son 4 haftasında projeleri ile çalışmaya başlıyorlar. Gerek protatif aşamasından gerekse planlama aşamasından son güne kadar da projeyi tamamlanmış şekline getiriyorlar” dedi.

  Erzincan Haber