Erzincan Medya
12° Erzincan

Erzincan

12°

Erzincan

Cumartesi

29°/ 15°

Pazar

32°/ 16°

Pazartesi

32°/ 20°

Salı

32°/ 18°

Çarşamba

30°/ 18°

Perşembe

28°/ 16°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Şahin, Şap hastalığı ile mücadelede en etkili yol aşılamadır

Yayınlanma:
ABONE OL
Şahin, Şap hastalığı ile mücadelede en etkili yol aşılamadır

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin, ‘İlk aşılama kampanyası baskın aşılama adıyla 29 Ocak-31 mart tarihleri arasında uygulanacak olup 2. ve 3. Aşılama dönemleri nisan-mayıs ve eylül-kasım aylarında olacaktır’ dedi.

Şap hastalığına karşı her yıl rutin olarak 2 doz uygulanan aşı sayısı bu yıl ilk kez 3 doza çıkarılırken, aşının ilk dozu 29 Ocak – 31 Mart tarihlerinde uygulanacak.

Konu hakkında açıklamada bulunan Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin şunları kaydetti: ‘ Şap hastalığı çift tırnaklı hayvanların akut seyirli, çok bulaşıcı viral bir enfeksiyonudur. Hastalığın bulaşma oranı yüksek olup, hassas hayvan topluluklarında (popülasyonlarında) % 100’e kadar ulaşabilmektedir. Etkilenen hayvanlarda et ve süt yönünden verim kaybına neden olması nedeniyle ekonomik, siyasi ve ticari yönlerden büyük önem taşımaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda sonbahar ve ilkbahar dönemleri rutin olarak yılda 2 defa yapılan şap aşılaması, hastalıkla daha etkili mücadele edebilmek için Tarım ve Orman Bakanımız İbrahim Yumaklı nın tensipleri ile yılda 3 kereye çıkarışmış olup baskın aşılama programı kapsamında 250 milyon tl maliyetindeki şap aşısı için aşı bedeli alınmadan uygulanacaktır.

Bu kapsamda Erzincan il genelinde her bir aşı döneminde 112 bin büyükbaş hayvanımızın aşılanması hedeflenmektedir.
İlk aşılama kampanyası baskın aşılama adıyla 29 Ocak-31 mart tarihleri arasında uygulanacak olup 2. ve 3. Aşılama dönemleri nisan-mayıs ve eylül-kasım aylarında olacaktır’ dedi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com