Erzincan Medya
14° Erzincan

Erzincan

14°

Erzincan

Pazar

21°/ 12°

Pazartesi

21°/ 12°

Salı

21°/ 11°

Çarşamba

25°/ 14°

Perşembe

28°/ 17°

Cuma

24°/ 18°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Pazarlarda Salçalık Biber Hareketliliği

Yayınlanma:
ABONE OL
Pazarlarda Salçalık Biber Hareketliliği

Erzincan’da Eylül ayı ile birlikte haftanın her günü farklı yerlerde kurulan pazarlar da vatandaşlar kendi elleriyle yapmayı tercih ettikleri kışlık turşu ve salça telaşı halk pazarında başladı.

Erzincan’da Eylül ayı ile birlikte haftanın her günü farklı yerlerde kurulan pazarlar da vatandaşlar kendi elleriyle yapmayı tercih ettikleri kışlık turşu ve salça telaşı halk pazarında başladı.

Kış mevsimine hazırlıklarını sürdüren vatandaşlar, salçalık biber alışverişine başladı. Cumartesi pazarında satışa sunulan salçalık biber vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Pazarda salçalık biberin kilosu 8 ile 12 lira arasında değişiyor.

Erzincanlı vatandaşlar,  hazır satın almak yerine kendi elleriyle yapmayı tercih etmesiyle salçalık ve turşuluk  biber satın almak için pazarın yolunu tutuyorlar. Pazarda 8 ile 12 lira  arasında değişen fiyatıyla satın alınan biberler, kadınlar tarafından evlerde ayıklanarak salçaya ve turşuluklara dönüştürülüyor.

Kışa hazırlık yapmak isteyen vatandaşlar, son haftalarda turşu kurma telaşına düştü. Turşuluk, konservelik ve salçalık ihtiyacını gidermek Cumartesi  Pazarına gelen vatandaşlar, ihtiyaçları doğrultusunda alış veriş yapıyorlar.

Uzun süredir pazarcılık yapan Alaattin Bican, sonbahar ayının gelmesiyle turşuluk ve salçalık ürünlerin yapımında artış olduğunu dile getirerek; “Eylül ayının gelmesiyle turşuluk başladı. Erzincanlı vatandaşlarımız doğal ürünler tüketmek istediği için kendi ihtiyaçlarını önceden hazırlayıp kış ayı boyunca da tüketiyorlar. Fiyatlarımız ise uygundur gayet. Bir ay sonra Erzincan yerli ürünü bittikten son pazarda fiyatlarda yükselmeler olacaktır. Sattığımız ürünler gayet iyi. Turşuluk ürünlerde de acur, turşuluk salatalık, biber çeşitleri, Erzincan tarla domatesi, kornişon salata bunların satışı oluyor” diye konuştu.

Bir başka pazarcı ise şunları kaydetti; “turşuluk satışlarımız başladı. Ürünlerimiz zamanı olduğu için fiyatları uygundur. Turşuluk ve salçalık ürünlerimiz 8 ile 12 lira arasında satıyoruz. Yoğunlukta şuan kıl biber, kornişon ve konservelik ürünler talep görüyor” dedi.

Kendi salçasını yapan N. Ç açıklamasın da; aldığımız biberleri el birliğiyle temizledikten sonra makineye atıyoruz. Daha sonra tuzlanan çekilmiş biber, damlarda kıvamına gelinceye kadar kurutuluyor. Kıvama gelen salça, kış boyunca yemeklerde kullanılıyor. 100 kilo kırmızıbiberden ortalama 25 kilo biber salçası elde ediliyor” Dedi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com