Erzincan Medya
22° Erzincan

Erzincan

22°

Erzincan

Cumartesi

22°/ 13°

Pazar

21°/ 13°

Pazartesi

22°/ 12°

Salı

23°/ 12°

Çarşamba

27°/ 15°

Perşembe

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Şahin, Tulum Peyniri Bir Erzincan Markasıdır

Yayınlanma:
ABONE OL
Şahin, Tulum Peyniri Bir Erzincan Markasıdır

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin, “Erzincan Tulum Peyniri sadece Erzincan’da üretilir. Üretim yeri Erzincan değilse o peynir Erzincan Tulum Peyniri değildir” dedi.

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin, “Erzincan Tulum Peyniri sadece Erzincan’da üretilir. Üretim yeri Erzincan değilse o peynir Erzincan Tulum Peyniri değildir” dedi.

İnsanoğlunun peynir denilen süt kesiğini ve bunun yenebilen bir şey olduğunu ilk ne zaman, nerede ve nasıl bulduğu tam olarak bilinmiyor. En yakın olasılık binyıllar önce küçük ve büyükbaş hayvanların evcilleştirildiği sıralarda Güneydoğu Anadolu ya da Mezopotamya uygarlığında keşfedilmiş olması.

TULUM PEYNİR’İ LAVAŞ VE ÇAYLA BİRLİKTE MÜKEMMEL BİR ÜÇLÜ OLUŞTURMUŞTUR

Erzincan Tulum Peyniri de asırlardan bu yana kahvaltı sofralarını süsleyen, kuşaklar boyunca da vazgeçilemeyen bir lezzet. Fırat’ın sularıyla yıkanan, onlarca kavime yurt olan bu kadim topraklar, böylesine mükemmel bir lezzeti asırlardır armağan eder Anadolu’nun çocuklarına.

Erzincan ile özdeşleşmiş, ünü tüm ülkeye yayılmış ve tüketicilerden her daim tam not alan Erzincan Tulum Peyniri, dünyaya hükmeden Osmanlı padişahlarından tutun da Anadolu’nun dört bir yanındaki her haneye uğramış, lavaş ve çayla birlikte mükemmel bir üçlü oluşturmuştur. Erzincan Tulum Peynirine kimi zaman Kemah’ın cevizi, kimi zaman Cimin ‘in üzümü kim zamanda mis kokulu yerli domatesler eşlik etmiştir.

YAYLALARI MESKEN EDEN ÜRETKEN ELLERİN HAKKI VAR

Yarım milyona yakın koyun varlığı bulunan Erzincan ve ilçelerinde yaylalar ve meralar şimdilerde hummalı bir çalışma sergileyen, Tulum peyniri üretimi gerçekleştiren sürü sahipleriyle dolu. Yaklaşık 5 ay boyunca yaylada kalan küçükbaş hayvan yetiştiricileri soğuk sıcak demeden, yağmura aldırış etmeden üretirler tulum peynirini… Bu lezzet sofralardan eksilmesin diye… Erzincan Tulum Peyniri ülkenin dört yanına ulaşsın diye.

Yıllar önce coğrafi işareti tescil edilmiş olan bu lezzet Erzincan yaylalarında beslenen, bin bir çeşit otla beslenen Akkaraman koyununun sütünden elde ediliyor. Kendine has tadı ve Aromasıyla tulum peyniri bir Erzincan markasıdır. Tamamen doğal olarak üretilen bu peynire doğal şirden mayası ve Kemah tuzu dışında bir şey ilave edilmez. İşte damaklarda unutulmayan bir tat bırakan Erzincan Tulum peynirinde Akkaraman koyununun sütünün, Kemah’ın tuzunun ve şüphesiz yaylaları mesken eden o üretken ellerin hakkı var.

ERZİNCAN TULUM PEYNİRİ SADECE ERZİNCAN’DA ÜRETİLİR

Yaylalardaki üreticileri sık sık ziyaret eden Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin, koyun sayısının giderek artmasına paralel olarak tulum peyniri üretiminin de arttığını ifade ederken ” Tamamen doğal ve Hijyenik ortamlarda üretilen bu lezzet sadece Erzincan’da üretilir. Yaylalardan soğutmalı araçlarla modern tesislere taşınarak işlenen ve olgunlaşmaya bırakılan Erzincan Tulum Peyniri bir marka olarak büyümeye devam edecek. Birçok tulum peyniri üretiliyor olabilir ama Erzincan Tulum Peyniri sadece Erzincan’da üretilir. Üretim yeri Erzincan değilse o peynir Erzincan Tulum Peyniri değildir. Coğrafi İşaret hakkı alınmış olan Erzincan Tulum peynirimiz, Erzincanlı peynir üreticileri tarafından üretilerek ülkemizin dört bir yanına gönderilmektedir” diye konuştu.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com