Özel yetenekli öğrencilere eğitim imkânı sunan Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’nin (TEVİTÖL) düzenlediği Meslek Atölyeleri’23’te alanında uzman akademisyenler, sanatçılar, iş insanları ve girişimciler öğrencilerle bir araya geldi. Açılış konuşmasını sevilen oyuncu ve sunucu Ceyda Düvenci’nin yaptığı etkinlikte 36 konuşmacı öğrencilere kendi mesleklerini tanıtırken, öğrenciler kariyerlerini şekillendirme sürecinde farklı iş alanları ve disiplinler hakkında bilgi edinme şansı buldular.

Türkiye'nin özel yetenekli çocuklara yönelik eğitim veren ilk lisesi TEVİTÖL’ün Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü liderliğinde, TEVİTÖL Meslek Atölyeleri öğrenci ekibi tarafından organize edilen TEVİTÖL Meslek Atölyeleri’nin 6.’sı, 26 Nisan Çarşamba günü gerçekleşti. Alanında uzman akademisyenlerin, sanatçıların, iş insanlarının, girişimcilerin yer aldığı birçok farklı meslek grubundan yetkin insanları TEVİTÖL öğrencileriyle bir araya getirmeyi amaçlayan TEVİTÖL Meslek Atölyeleri, öğrencilerin meslek seçimi ve kariyer planlarını yapmaları konusunda katkı sağlamayı hedefliyor.

Öğrenciler kariyerlerini şekillendirme sürecinde farklı meslekleri tanıdılar

Meslek Atölyeleri’23 kapsamında hukuk, mühendislik, eğitim, tıp, güzel sanatlar, finans moda, psikoloji, iş dünyası, siyasi bilimler, gastronomi, askeriye, insan kaynakları gibi çok sayıda farklı iş alanları ve disiplinlerden uzman isimler, TEVİTÖL’ün ülke ve dünya genelinde eşine az rastlanır başarılara imza atan öğrencileriyle buluştu. Konuklar, öğrencilere hem kendileri ve kariyerleri hakkında bilgi verdiler hem de mesleklerinin avantajlarını, dezavantajlarını ve akademik süreçleri anlattılar. Öğrencilerin gelecek hayallerine ve ideallerine yön verebilmeleri hedefiyle düzenlenen atölyelerde konuşmacılar, kişisel donanımın önemi hakkında tavsiyeler vermeyi ihmal etmediler. Konuşmacıların, kendi alanlarına dair soruları da cevapladığı etkinlikte öğrenciler meslek seçimlerine yönelik değerlendirme yapma ve kariyerlerini şekillendirme sürecinde bilgi sahibi olma fırsatı buldular.

260 öğrencinin katıldığı Meslek Atölyeleri’23’ün açılış konuşmasını gerçekleştiren sevilen oyuncu Ceyda Düvenci, aynı zamanda etkinliğin sunumunu da üstlendi. Atölyelere katılan konuşmacıların tam listesi ise şöyle:

Adnan Kefal Mekatronik Mühendisliği

Ahmed Akgiray Elektrik - Elektronik Mühendisliği

Ali Haydar Ünsal Girişimci

Ali Türkşen Asker

“ÇÖLYAK İKİNCİ BİR AFET OLMASIN ” “ÇÖLYAK İKİNCİ BİR AFET OLMASIN ”

Aybanu Aykut Tiyatro

Banu Karadağlı Sporcu

Banu Taşkın Yönetici

Başak Sucuka Sosyal Girişimci

Burçak Aslan İnsan Kaynakları

Cafer Elitoğ Öğretmen

Can Pamir Finans

Celal Havle Pilotaj

Cemal Asım Kutlu Göğüs Cerrahı

Cemal Yılmaz Yazılım Mühendisi

Ece Döker - Murat Südemen Biyoendüstri

Erbil Doğan Kadın Doğum

Erkay Savaş Bilgisayar Mühendisi

Gökhan Kuvvetli Fotoğrafçı

Gözde Atasoy Girişimci

İbrahim Altınkaynak Başhekim

İlke Boran Müzikolog

Levent Aras Oyuncu

Mehmet Ali Neyzi CEO

Özgür Atayılmaz Makine Mühendisliği

Özlem Büyükarman Grafik Tasarım

Pınar Uğurlar Psikoloji

Safiye Başar Güzel Sanatlar

Sibel Özilgen Gastronomi

Tonguç Ünlüyurt Endüstri Mühendisliği

Tülin Tezer Yönetici

Yasemin Öğün Moda Tasarımcısı

Yavuz Oğuz Uca Biyomühendislik

Yeliz Düşkün Politika Analisti

Yusuf Unan Avukat

Türkiye’nin dört bir yanından akademik potansiyeli yüksek olan çok yönlü öğrencilere, odaklı bir eğitim müfredatı geliştiren Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL), uluslararası kabul görmüş bir özel yetenek testiyle seçilen öğrencilerine kazandırdığı çağdaş akademik ve kültürel birikimle onları sosyal etki yaratan öncüler olarak yetiştirmeyi ve bunu gerçekleştirirken maddi imkanı olmayan öğrenciler için fırsat eşitliği yaratmayı amaçlıyor.