Erzincan Medya
17° Erzincan

Erzincan

17°

Erzincan

Perşembe

23°/ 13°

Cuma

23°/ 13°

Cumartesi

23°/ 14°

Pazar

21°/ 12°

Pazartesi

21°/ 11°

Salı

22°/ 14°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Örgün Eğitimle Hafızlık Projesinde 161 Öğrenci Hafız Olmak İçin Ter Döktü

Yayınlanma:
ABONE OL
Örgün Eğitimle Hafızlık Projesinde 161 Öğrenci Hafız Olmak İçin Ter Döktü

Milli Eğitim Bakanlığı Din Eğitimi Genel Müdürlüğünün hazırladığı protokol gereği Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi” Uygulayan Erzincan 15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulunda hafızlık projesi ortaokuluna girecek adayların sınavı gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Eğitimi Genel Müdürlüğünün hazırladığı protokol gereği Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi” Uygulayan Erzincan 15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulunda hafızlık projesi ortaokuluna girecek adayların sınavı gerçekleştirildi.

İmam Hatip ortaokullarında okumakta olan öğrencilerin, yaş düzeylerine ve dönemlerinin ihtiyaçlarına uygun, okulla barışık bir biçimde hafızlık çalışmalarını yapmaları sağlamak, bununla beraber akademik başarılarına yardımcı olmak ve öğrendikleri bilgiler için uygulama alanı sunmak amacında planlanan “Hafızlık Okulu” projesine ortaokula geçecek olan minik çocuklar tarafından rağbet görüyor.

Erzincan 15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulu’nda bu yıl üçüncüsü gerçekleşen “Örgün Eğitimle Birlikte Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme Projesi” kapsamında yapılan sınavda 161 aday içerisinde yalnızca başarı gösteren 24 Kız ve 33 erkek olmak üzere 57 öğrenci seçilerek bu hakkı elde edecek.

Erzincan 15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulu’nda düzenlenen sınav öncesinde önceki dönem hafızlığa başlayan öğrenciler tarafından, sınava yeni girecek adaylar için ‘hoş geldin’ diyerek Kuran-ı Kerim, tespih ve eşarp hediye edildi.

Erzincan İl Müftü Yardımcısı Kazım Ural yapılan proje kapsamında uygulanan sınav öncesinde açıklamada bulunarak, “Okuyup hem hafızlık yapma noktasında kurumlar arası bir protokol gereği biz bu sene mekân itibariyle iyi olduğu için erkeklerimizi Recep Demir’de, kızlarımızı ise Akyazı’daki Süreyya Hanım’a almış olacağız. Onların hocalarını, sınıflarını ayarladık.  Bunlar belirlenen servislerle beraber buraya gelecekler. Altıncı sınıftan okula tamamen ara verecekleri için 15 ayda hafızlığını ilan etmiş olacaklar. Altıncı sınıfın Haziran ayında hafızlık sınavına girecek hale gelecekler. Hiçbir ders kaybı da olmadan hafızlıklarını bitirecekler, proje bu.

Proje noktasına giremeyenlere ise yine diğer kurslarımızda ve aynı kurslarımızda ama farklı okular da olmak suretiyle bu imkânı da vermiş olacağız. Aynı sınıfta hem proje olup da onların farklı program uyguladığını gören öğrenci psikolojik etkilenme içerisine girmesin diye özellikle ortaokulu farklı bir yerde yapmayı düşünüyoruz. 85 üzerinde erkek 65 üzerinde kız müracaat bulundu. Sıkıntılı olup da son dakika yetişemeyen gelemeyen öğrencileri de sınava girmese bile be hafızlık yapmak istiyorum dediğinde projenin haricinde kurslarımıza gidip hafızlık yapma imkânını da onlara sağlamış olacağız. Dolayısıyla buraya gelip de hafızlık olma niyetini ortaya koyan herkese muhakkak hafızlık imkânını sağlamış olacağız.

Velilerimize, öğrencilerimize dediğim gibi en önemli şey şuydu. Bu sınav kazanan veya kaybedeni olan bir sınav değil. Bu sınav sadece bizim hafızlık projesi içerisinde olanları belirleyip diğerlerini de normal şekliyle hafızlık yapma noktasında kuran kuşlarımıza yönlendirdiğimiz bir sınav. Dolayısıyla bütün öğrenciler bizim için hafız adayı. Müracaat eden 161 öğrenciden, 57 si proje bazında başlamış olacak. Onun yanında kalıpta hafızlık isteyen diyenlerde proje olmasa da o imkândan yine de faydalanmış olacaklar. Kurslarımızda ve okullarımızda yararlanacaklar, Hafızlık müessesesi çok farklı bir müessese. Ben özellikle velileri tebrik ediyorum, onlara çok teşekkür ediyorum. Aynı şekilde mini minnacık çocuklarımızı görüyorsunuz, gerçekten insanı gururlandıran bir durum. Ben onlara da teşekkür ediyorum” dedi.

Çocuğunu sınava getirip okulun bahçesinde bekleyen Sacit Durgu ise “15 Temmuz İmam Hatip Ortaokulu’nun bahçesinde bulunmaktayız. Hocalarımıza, mili eğitime, özellikle devlerimize teşekkür ediyoruz. Çok memnunuz. Hafızlık projesi adı altında, bir eğitim ve öğretim planlaması yapılmakta. Tabi ki son zamanlarda Kuran’ın, iman ve İslamiyet’in maalesef yeni nesiller tarafından unutulduğu veya da zayıfladığı bu dönemlerde böyle bir organizasyon gerçekten hem milletimiz hem de bizler için çok sevindirici bir durum arz etmekte” diye konuştu.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler