Erzincan Medya
11° Erzincan

Erzincan

11°

Erzincan

Pazar

13°/

Pazartesi

18°/

Salı

21°/ 11°

Çarşamba

23°/ 13°

Perşembe

24°/ 13°

Cuma

24°/ 15°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Online Turizm Seyahat Acentesi Nasıl Kurulur? Kimler Açabilir?

Yayınlanma:
ABONE OL
Online Turizm Seyahat Acentesi Nasıl Kurulur? Kimler Açabilir?

İnsanların seyahatlere yoğun şekilde yönelmesi online turizm seyahat acentesi nasıl kurulur? Kimler açabilir? Sorularını ortaya çıkarmıştır. Seyahat sektörüne yönelecek kişilerin bu soruların cevaplarını öğrenerek acentelerini kurmak için çalışmaya başlamaları gerekir.

Online Turizm Seyahat Acentesi Nasıl Kurulur?

Online turizm seyahat acentesinin kurulmasından önce acente grubuna karar vermek gerekir. Seçilebilecek acente grupları ise A, B ve C grubu seyahat acenteleridir. A grubu acenteler her türlü turizm faaliyetlerini yerine getirirler.

B grubu acenteler ise bilet satışı ve tur düzenleme işlemlerini yerine getirirler. C grubu acenteler ise yurt içi turları Türk vatandaşlarına özel olarak düzenleyen acentelerdir. Acente türü belirlendikten sonra kurulum için başvuru aşamasına geçilir.

Online turizm acentesinin kurulması için başvuru Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yapılır. Başvurunun yapılması esnasında bakanlık tarafından istenen belgeler teslim edilir. Bakanlık tarafından online seyahat acentesine onay verilmesinin ardından ödeme yapılarak acentenin kurulum aşaması tamamlanır.

Online Turizm Seyahat Acentesi Kimler Açabilir?

Dijital ortamda hizmet verecek olsa bile online turizm seyahat acentesinin açılması için şartların uygun olması gerekir. Bu şartların başında ise acenteyi açma yetkisine sahip kişilerin olmasıdır.

Buna bağlı olarak online turizm seyahat acentesi açabilecek kişiler şunlardır;

  • Turizm üzerine eğitim alan kişiler
  • Otelcilik ve seyahat üzerine eğitim alanlar
  • Yabancı dil bilgisine sahip olanlar (enformasyon memurluğu için)
  • TÜRSAB üyesi olan kişiler

Bu kişiler dışında bakanlık başvurusu yapan ve başvurusu kabul edilerek rehberlik belgesine sahip olan kişiler online seyahat acentesi veya acente bayiliği açarak hizmet verebilirler.

Turizm Seyahat Acentesi Kurmak İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Online hizmet veren turizm seyahat acentesine sahip olmak isteyenlerin bakanlık başvurularının işleme alınabilmesi için gerekli belgeleri teslim etmeleri gerekir. Bu belgeler arasında başvuru dilekçesi, acente taahhütnamesi, ticari sicil gazetesi, vergi levhası, şirket sözleşmesi, ticari sicil tasdiknamesi ve imza sirküleri belgeleridir. Bu belgelerde başvuru sahibine ait kimlik ve iletişim bilgilerinin doğru şekilde yer alması gerekir.

TÜRSAB Ücreti Ne Kadar?

Online seyahat acentesi olarak çalışmak isteyen kişilerin TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) üyesi olmaları gerekir. Üyelerin kayıt ücreti yatırmaları ve bu ücreti yatırdıklarını belgeleyerek online turizm seyahat üzerine çalışmaları mümkündür.

TÜRSAB üyeliğine giriş aidat tutarı 2023 yılı için 226.856,51 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret bir kerelik ödenir. Ancak kuruma üye olan acentelerin yıllık aidat ödemeleri gerekir. Aidat oranları ise yıl içinde artış gösterir.

Kurulan Online Seyahat Acentesi Ne Yapar?

Başvuru yapılan ve kabul edilerek çalışma hakkı kazanan online turizm seyahat acenteleri kişiler turizm hakkında bilgi verirler. Yurt içi ve yurt dışı turlar düzenlerler ve bu turlar için bilet satışı gerçekleştirirler.

Seyahatler için ulaşım ve konaklama konusunda kişilere yardımcı olurlar. Ayrıca seyahat için gerekli olan ulaşım araçları için geçerli biletlerin satışını gerçekleştirirler. Tercih edilen gruba bağlı olarak da yurt içi veya Türkiye geneli çalışmalar yaparlar.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler