Erzincan
18°
Erzincan
Cumartesi
28°/ 18°
Pazar
26°/ 15°
Pazartesi
29°/ 14°
Salı
30°/ 17°
Çarşamba
29°/ 16°
Perşembe
27°/ 16°
Erzincan Vali Recep Yazıcıoğlu İlkokulu üçüncü sınıf öğrencileri, veliler ve öğretmenlerle bir araya gelerek “Yadigar Müzesi”ni oluşturdu.
Okulun Zeka Oyunları Salonunda düzenlenen müze, çocukların geçmişini daha iyi tanıyabilmesi amacıyla hayata geçirildi. Antika, saklanan ve eskimiş ürünlerin bir araya getirildiği bu müze, öğrencilerin emeği ve topluluk dayanışmasıyla şekillendi.
Müzede sergilenen koleksiyon, plaklardan bakır eşyalara, gaz lambalarından ibriklere, kömürlü ütülere ve yöresel halk oyunu kıyafetlerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Öğrenciler, geçmişten gelen bu değerli parçaları sergileyerek ziyaretçilere tarih kokan bir deneyim sundu.
Erzincan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ferhat Albayrak, Erzincan Eğitim-Sen Şube Başkanı Nebi Gül, okul müdürü, öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen etkinlik, büyük ilgi gördü.
Okul yönetimi ve müzenin hazırlanmasında emeği bulunan 3. sınıf öğretmenleri, “Öğrencilerimiz ile Erzincan Müzesini gezdik, sonrasında öğrencilerimizle okulumuzda müze açmak adına çalışma başlattık. Öğrencilerimiz evlerinde bulunan ve aileleri tarafından özenle saklanan geçmişe ait anıların yüklü olduğu eşyaları okulumuza getirdiler. Birçok eşya geldi, Bakırından, saatine, fotoğraf makinesinden eski günlere ait gazeteler ve resimler, eskiden kullanılan ama günümüzde unutulan hatta ne işe yaradığını bile birçok kişinin bilmediği çok güzel eşyalar geldi.” ifadelerine yer verdiler.
“Yadigar Müzesi” adıyla açılan sergi, öğrencilerin tarihle buluşma ve kültürel birikimlerini paylaşma noktasında önemli bir rol oynamakta.
Haber bültenimize kayıt olun
Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!
Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı
okuyun.
İlgili Haberler