Erzincan Medya
22° Erzincan

Erzincan

22°

Erzincan

Pazar

29°/ 16°

Pazartesi

31°/ 18°

Salı

30°/ 17°

Çarşamba

31°/ 18°

Perşembe

33°/ 21°

Cuma

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Müjde bekleyen emeklileri yıkan haber geldi! Temmuz zammı açıklandı emekli perişan olacak

Temmuz zammı açıklandı müjde bekleyen emeklileri yıkan haber geldi. Bu zam gelirse emekli perişan olur...

Yayınlanma:
ABONE OL
Müjde bekleyen emeklileri yıkan haber geldi! Temmuz zammı açıklandı emekli perişan olacak

Müjde bekleyen emeklileri yıkan haber geldi! Temmuz zammı açıklandı emekli perişan olacak – 16 milyon emekli büyük bir umutla Temmuz zammını beklerken milyonlarca emekliyi yıkan kötü haber geldi. Merkez Bankası yılın ikinci enflasyon raporunu yayımladı. Yayımlanan raporda ne yazık ki Merkez Bankası üzerine basa basa parasal sıkılaşma vurgusu yaparken ekonomistler açıklanan raporu değerlendirdi.

Merkez Bankası’nın sürekli olarak enflasyonda kalıcı düşüş yaşanana kadar sıkı para politikası vurgusu yapması daha önce de Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ekonomik programa uyum vurgusu ekonomistlerin beklentilerini değiştirdi. 16 milyon emekliye ek zam olarak adlandırılan refah payının verilmeyeceği ya da küsuratlı olan rakamın yuvarlanması için sınırlı bir şekilde kullanılabileceği ifade edildi.

KÖK MAAŞ ZAMMI DÜZENLEMESİ GELMEZSE DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI OLAN EMEKLİLER ZAM GÖRMEYECEK! 

İLGİLİ HABER Başkan Aksun, Kurban Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı
Temmuz zammı açıklandı müjde bekleyen emeklileri yıkan haber geldi. Bu zam gelirse emekli perişan olur...

Bir önceki zamda gerçekleşen düzenlemede olduğu gibi kök maaş zammı değişikliği yapılmaması durumunda ne yazık ki en düşük emekli aylığı Temmuz ayında bir kere daha değişmeyecek ve yine 10 bin TL olarak gerçekleşecek. Çünkü şu anda milyonlarca emeklinin kök maaşı 6 bin 669 TL olmasına rağmen en düşük emekli aylığı 10 bin TL olarak belirlendiği için aradaki bu farkı Hazine karşılıyor. Emekli maaşına gelen zamdan sonra düzenleme yapılmazsa aradaki hazine farkı kalkacağı için bazı emekliler için maaşı değişmeyecek.

Ocak 2024’ten bu yana en düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak uygulanıyor. En düşük emekli maaşında da bir düzenleme beklentisi var. Merkez Bankası Nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketi yayımlanmıştı. Buna göre Mayıs ve Haziran ayı enflasyon beklentisi sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 2,54 oldu. Buradan yapılan hesaba göre Ocak-Haziran dönemi altı aylık enflasyon oranı yüzde 25,39 olacak. Altı aylık enflasyon beklentisi olan yüzde 25,39’a göre hesap yapıldığında en düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL civarında belirlenecek.

Söz konusu düzenleme ile gelecek olan zamda emeklileri tatmin etmeyecek. Enflasyonda yaşanan yükseliş emeklileri perişan ederken maaşa gelecek düşük zam emeklinin kanayan yarısına ilaç olmayacak. Emekliler en düşük emekli aylığının asgari ücrete endekslenmesini istersen bu durumda maaşlarda 7 bin 2  TL’lik bir artış yaşanması gerekiyor. Ancak bakanlığın parasal sıkılaşma kararlılığı ve kaynak sıkıntısı bu zammın gelmesini güçleştiriyor.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com