Erzincan
18°
Erzincan
Cumartesi
28°/ 18°
Pazar
26°/ 15°
Pazartesi
29°/ 14°
Salı
30°/ 17°
Çarşamba
29°/ 16°
Perşembe
27°/ 16°
Erzincan’da doğal şifa kaynağı olan kuşburnunun hasadıyla değerlendirme aşamaları da başladı. Merkez ve ilçe köylerinde vatandaşlar tarafından toplanan kuşburunlarında çalışmalar devam ediyor.
Erzincan’da vatandaşlar topladıkları kuşburnu, ustaların elinde reçel, marmelat, kurutma, çay gibi lezzetli ürünlere dönüştürülüyor. Erzincan dağlarında yetişen kuşburnu, bölgenin şifa deposu olarak biliniyor. Toplanan kuşburnular kaynatılarak marmelat ve şurup yapılıyor. Kış aylarında da tüketilmek üzere kullanılıyor. Yapılan bu işlem geleneksel yöntemlerle yapılıyor. Bu şekilde de doğal ürünlerin lezzeti ve sağlığa olan katkısı korunuyor. Bu geleneksel ürünler, bölgeye özgü tatların ve zengin doğal kaynaklarını korumaya çalışıyor.
Kuşburnu ülkemizde daha çok marmelat ve çay olarak tüketiliyor. İçindeki farklı vitamin ve mineraller barındıran ve soğuk algınlığına karşı vücudu güçlendiren kuşburnu, zengin besin maddeleri arasında gösteriliyor.
Haber bültenimize kayıt olun
Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!
Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı
okuyun.
İlgili Haberler