Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Kuru Fasulyenin Tarladan Sofraya Yolculuğu

  Erzincan ovasında yetişen ve yiyecek sektöründe önemli bir yer edinen kuru fasülye zahmetli yolculuğunun ardından sofraları süslüyor.

  Erzincan ovasında yetişen ve

  Erzincan ovasında yetişen ve yiyecek sektöründe önemli bir yer edinen kuru fasülye zahmetli yolculuğunun ardından sofraları süslüyor.
   
  Kentin kırsal kesimindeki köylerde çiftçilerin yıl boyu özenle hazırladıkları tarlalarda yetiştirilen çeşitli fasulyeler çapalama, sulama ve bakımlarının ardından hasat edildikten sonra pazara ulaştı. 

  Erzincan’da özellikle dermason kuru fasulye ve şeker fasulyesi vatandaşlar tarafından en çok tercih edilenler arasında bulunuyor. Hasat sonrası farklı illere de gönderilen fasulyeler şehrin ekonomisine de katkı sunuyor.  Zorlu bir işçiliğin ardından üretilip sofralara gelen kuru fasulye ev ve restoranların sofralarını süslüyor. 

  Kentin bu fasulyenin önemli üretim merkezlerinden olduğunu dile getiren üreticiler, ‘ ilimizde yetişen bu lezzetli tat, bir çok büyük şehirlere, işletmelere lokantalara gidiyor buradan. Gurbetçilerimizde kendileriyle birlikte götürüyor yaşadıkları yerlere.  Fasulyemiz oldukça kaliteli yetişiyor. Bu yüzden de talep oluyor. Fasulyemizin bölgeye özgü bir tadı var ve çabuk pişiyor’ diye konuştular.

  Erzincan Haber