Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Konut kredileri ile ilgili Kritik Açıklama!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) konut kredileriyle alakalı son dakika açıklaması yaptı.

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme

  Son zamanlarda konut kredileriyle ilgili yeni bir kampanyanın olup olmayacağı ile ilgili büyük bir beklenti varken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) konut kredileriyle alakalı son dakika açıklaması yaptı.

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu mevcut devam etmekte olan konut kredileri ile ilgili önemli bir karar alarak bunu kamuoyu ile paylaştı. Alınan karar direk olarak 2. Konutunu alacak olanları ilgilendiriyor. Kararla birlikte bundan sonra 2. Evini almak isteyenlerin alacakları konut kredisi miktarı düşürülecek. Bankalar için kredili risk ağırlığı ikinci evini alacaklar için artırılmış olacak.

  İlk Evini Alacaklara Sorun Yok

  Daha önce ev almış olanlar yeni bir konut almak istediklerinde alacakları kredi miktarı %75 düşecek. Örnek vermek gerekirse 10 milyon TL değeri bulunan bir ev almak isteyen, daha önce evi bulunan vatandaşların evin değerinin %22,5’i kadar kredi alabilecekleri açıklandı. Bu durumda 10 milyon TL ev için alınabilecek kredi miktarı 2 milyon 250 bin TL olabilecek.

  BDDK yapmış olduğu açıklamayla kendi evi bulunan, eşinin veya 18 yaşından küçük olan çocuğunun evinin bulunması durumunda da gene alınabilecek olan kredi miktarında azalma olduğunu belirtti. Daha önceden evi bulunan vatandaşların kredi risk durum ağırlığı 35 iken bu uygulamadan sonra 150 olacağı belirtildi. Böylece ilk defa ev alacakların önü bir nebze daha açılmış oldu.

  Erzincan Haber