Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Türkiye’ye En Çok Turist Hangi Ülkeden Geliyor?

  7 ayında ülkemize ziyaret amaçlı gelen misafirlerin 26 milyon 766 bin 240 gibi önemli bir rakamını yabancı turistlerin oluşturduğu açıklandı.

  7 ayında ülkemize ziyaret

  Her sene ülkemize gelen turistlerin hangi ülkelerden olduğu merak edilir. Kültür ve Turizm Bakanlığı internet sitesinde yapmış olduğu açıklama ile bu noktada bulunan merakı giderdi.  Yapılan açıklamada yılın ilk 7 ayında ülkemize ziyaret amaçlı gelen misafirlerin 26 milyon 766 bin 240 gibi önemli bir rakamını yabancı turistlerin oluşturduğu açıklandı.

  Ülkemiz vatandaşı olan fakat farklı ülkelerde yaşamakta olan vatandaşlarımız bu sene de ülkemizi yoğun bir şekilde ziyaret etti. Ocak-Haziran dönemi için gurbetçilerimizin ülkemizi ziyaret sayısı 3 milyon 327 bin 206 kişi olarak açıklandı.

  Ülkemizi Ziyaret eden Yabancı Sayısı

  Ocak-Temmuz 2023 döneminde Türkiye’yi tatil için tercih eden yabancı sayısı önceki seneye göre önemli bir ölçüde artış gösterdi. 16,22 artış piyasada oldukça önemli bir karşılık buldu. Ülkemizi belirtilen aylarda en fazla ziyaret eden yabancı ülkelerin sıralamasında gene ilk sırayı aynı ülke aldı. Üstelik bu sene yüzde 59.22 artış ile bu ülke vatandaşları ülkemizi ziyaret etti. 3 milyon 498 bin 614 kişi ile ülkemizi en fazla ziyaret eden ülke Rusya Federasyonu oldu.

  İkinci sırada ise Almanya bulunduğu açıklandı. Bu ülke vatandaşları da önceki seneye göre daha fazla ülkemizi tercih etti. Yüzde 7,32 artış ve 3 milyon 211 bin 724 kişi Almanya için istatistiklere yansıdı. İngiltere de (Birleşik Krallık) 3.sıraya yerleşti. Yüzde 14 artış ve 2 milyon 63 bin 740 kişi ile ülkemiz bu ülke tarafından ziyaret edildi.

  Erzincan Haber