Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Kiracılar ve Ev Sahiplerini İlgilendiren Yeni Bir Uygulama! 1 Eylül’ü Bekleyin

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira anlaşmazlıklarında dava şartı arabuluculuk uygulamasının Eylül’de başlayacağını bildirdi.

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç,

  Ekonomik krizin artmasıyla ev kiralarının da artması ile Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira anlaşmazlıklarında dava şartı arabuluculuk uygulamasının Eylül’de başlayacağını bildirdi.

  Kira artış sınırının 1 sene daha %25 olarak uzatıldığını dile getiren Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, önümüzdeki 1 sene içinde kira artışlarının %25’ten fazla zam yapılması söz konusu olamayacağını söyledi.

  Ocak ayından bugüne kadar açılan 90 bin kira davası bulunuyor ve geçen yıl bu oran yaklaşık olarak 45 bin olduğunu bildiren Adalet Bakanı Tunç, kira anlaşmazlıklarında arabuluculuk uygulamasının 1 Eylül’de hayata geçeceğini söyledi. Bu uygulama sayesinde dava yükünün azalacağını da Bakan Tunç dile getirdi.

  Ara Buluculukla Ev Sahibi ile Kiracı Arasındaki Anlaşmazlıklar Azaltılacak

  Adalet Bakanı Tunç, kira sözleşmelerinde yer alan “Şu tarihte boşaltılacak” diye geçen ifadenin geçersiz olduğunu, söz konusu olan taahhütten dolayı tahliye davasının söz konusu olabileceğini de bildirdi.

  Bakan Yılmaz Tunç, “kiracı için çıkan tahliye taahhütnamesinin geçerli olmasıyla alakalı tartışmaların söz konusu olduğunu. Tahliye taahhütnamesinin noterden yapılması halinde talepler var veya belirli bir zaman tahliye taahhütlerinin geçerli olmamasına dair bir kanuni yapılması gerektiği konusunda da görüşler bulunmaktadır. Bütün bunlar her iki tarafta düşünülerek yapılmalı. Arabuluculuk uygulaması bu anlaşmazlıkları en aza indirecek. Ev sahibi ile kiracı mahkemenin yolunu tutmadan dostça anlaşma yapabilecekler” dedi.

  Erzincan Haber