Erzincan Medya
15° Erzincan

Erzincan

15°

Erzincan

Perşembe

26°/ 15°

Cuma

28°/ 15°

Cumartesi

22°/ 13°

Pazar

26°/ 13°

Pazartesi

28°/ 14°

Salı

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Kiracılar aman dikkat! O detaya dikkat etmeyenler evinden, parasından oluyor

Yayınlanma:
ABONE OL
Kiracılar aman dikkat! O detaya dikkat etmeyenler evinden, parasından oluyor

Geçtiğimiz iki seneye baktığımız zaman konut ve kira fiyatlarında büyük artış yaşandığı bilinirken, ani yükselen fiyatlar sonucunda vatandaşlar ev bulma konusunda sorun yaşamaya başladı. Hem oturduğu evin kirasının yükseldiğini belirten kişiler hem de kendi bütçesine uygun ev bulamayanlar duruma karşılık şikayetlerini dile getirdi. Vatandaşların yaşadıkları bu mağduriyet sonucunda ise bakanlık devreye girdi. Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda ev sahipleri için bir zam sınırı getirdi.

Bu sınıra göre güncel olarak kiracı olan kişilere ev sahiplerinin yalnızca yüzde 25 zam yapabileceği belirtildi. Bu durumdan pek çok kiracı memnun olurken, gelirleri kiraya bağlı olan ev sahipleri de şikayetçi oldu. Fakat iki senedir devam eden bu zam sınırı ile birlikte fahiş zamlara yönelik bir uygulama olduğu belirtildi.

EV SAHİPLERİ VE KİRACILAR ARASINDA ‘EVDEN ÇIKMA’ SORUNU

Gelen bu zam sınırının ardından bazı ev sahipleri güncel kiracılarını evden çıkaramayacakları için belirli bahaneler ile evden çıkarmaya çalıştı. Bu durum son zamanlarda ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan problemleri de gözler önüne serdi.

‘Yurt dışından kızım/oğlum gelecek, çocuğum evlenecek, ben oturacağım” gibi belirli bahaneler ile ev sahipleri kiracılarını evden çıkarmak istedi. Bakanlık da bu tür belirli bahaneler ile evden çıkaran ev sahipleri için para ve hapis cezasına kadar yaptırımların uygulanacağını ifade etmişti. Durum bu şekilde olunca da ev sahipleri bu defa akıllara durgunluk veren bir yönteme başvurdu.

KİRACILAR AMAN DİKKAT! BU HATA SİZİ EVİNİZDEN EDEBİLİR

Belirli örneklerin yakın zamanda da görüldüğü bu yöntemi ev sahipleri son dönemde daha da sık yapmaya başladı. Kiracısını belirli bahaneler ile evden çıkaramayan ev sahipleri, kirayı elden almak istedi. Bu durumda herhangi bir şekilde sakınca görmeyen kiracılar ise belirli bir süre kadar elden kirayı ödemeye başladı. Ardından ev sahipleri ise kiranın yüzde 25 sınırından daha fazla olmasını talep edince, kiracılar da bu durumu kabul etmeyerek mahkemeye koştu.

Fakat mahkeme ev sahibini haklı bularak kiracının evden çıkmasına ve belirli bir tutarda para ödemesinde karar kıldı. Bunun nedeni ise kiracıların ev sahiplerine kirayı elden ödemesi oldu. Kiranın o dönemlerde ödendiğine dair herhangi bir şekilde kanıt bulunmadığından, ev sahibi yaptığı bu hile ile kiracıyı hem evinden etti hem de ödenmedi olarak görülen ayların kirasını yeniden aldı. Bu nedenle de kiracıların bu tür durumlarda kesinlikle kirayı elden isteyen ev sahiplerini dinlememeleri, dekont vb. kanıtlar ile kira ödemelerini yapmalarının gerektiği ifade edildi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com