Erzincan Medya
17° Erzincan

Erzincan

17°

Erzincan

Perşembe

26°/ 15°

Cuma

28°/ 15°

Cumartesi

22°/ 13°

Pazar

26°/ 13°

Pazartesi

28°/ 14°

Salı

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

12.000 TL nakit destek açıklandı! Bakanlık başvuran kadınlara ödeyecek!

Yayınlanma:
ABONE OL
12.000 TL nakit destek açıklandı! Bakanlık başvuran kadınlara ödeyecek!

Türkiye’de sosyal yardımlar her zamankinden çok daha fazla önemli hale geldiler. Ekonomik gelişmelerden en olumsuz şekilde etkilenenler ihtiyaç sahipleri oldu. Bu kişiler normal koşullarda zaten geçim sıkıntısı içerisindeydiler ama şimdi ağırlaşan ekonomik koşullarda bu geçim sıkıntıları katmerlendi. Bu durum karşısında ise sosyal yardımlar oldukça önemli bir hale geldi. Kadınlar için verilen sosyal yardımlar ise bundan çok daha fazla ehemmiyet kazandı.

EŞİ VEFAT EDEN KADINLARA YARDIM ELİ

Ülkenin ekonomik koşullarında yalnız yaşayan kadınların geçim sıkıntıları daha fazla oluyor. Gelirleri olmayan ve yetersiz olan bu kadınların hayatlarını idame edebilmeleri için sosyal yardıma ihtiyaçları bulunuyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da eşini kaybetmiş olan kadınlara yönelik bir sosyal yardım programı açıkladı. Bu program çerçevesinde kadınlara nakit destekler veriliyor. Ancak bunun için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekiyor. Şartları sağlayan kadından bu sosyal yardımdan yararlanabiliyorlar.

KOŞULLAR NELER?

Eşi vefat eden kadınlara sağlanan sosyal yardımın başlıca şartı bir kadının son resmi nikahlı eşinin vefat etmiş olmasıdır. Burada resmi nikah belirleyici oluyor. Resmi olmayan nikahın devletin gözünde bir geçerliliği olmadığı için bu çerçevede olan nikahlar bu sosyal yardımın alınabilmesini sağlayamıyor. Başlıca şart resmi nikah olarak belirlendi. Eşi vefat eden kadının herhangi bir sosyal güvencesi olmamalıdır. Annesinden veya babasından maaş alan kadınlar bundan dolayı bu çerçevede değerlendirilmiyorlar. Ayrıca bu kadınların yaşadıkları hanede sosyal güvencesi olan kimse olmamalıdır. Bu koşulu da yerine getiren kadınlara devlet yardım elini uzatıyor.

NE KADAR ÖDEME YAPILIYOR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı eşini kaybetmiş olan kadınlara yapılan sosyal yardım ödemelerinin teferruatını açıkladı. Buna göre kadınlara her ay için 1.000 TL tutarında nakit destek veriliyor. Ödemeler 2 ayda 1 olmak üzere 2.000 TL’lik kısımlar şeklinde yapılıyor. Bir kadın bu şekilde bir yılda toplamda 12.000 TL tutarında nakit desteği devletten alıp cebine koyabiliyor. Bu 12.000 TL’lik nakit destek 6 parça halinde 2 ayda bir ödeniyor.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com