Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Kıble Nasıl Bulunur?

  Fakat kıble yönünü bilmediğimiz yerlerde ne yapacağız? Kıble yönümüzü nasıl bulacağız?

  Fakat kıble yönünü bilmediğimiz

  Namaz için kıbleye yönelmek namazın farzlarındandır. Bundan dolayı namazın doğru kıble cihetine yönelerek kılınması bu ibadetin sıhhati açısından pek önemlidir. Kıble yönünü bildiğimiz yerlerde herhangi bir sorun olmayacaktır. Fakat kıble yönünü bilmediğimiz yerlerde ne yapacağız? Kıble yönümüzü nasıl bulacağız?

  Kıble yönünü bilmediğimiz yabancı bir yerde evvela cami/mescit arayışına gireriz. Şayet bulunduğumuz yerlerde cami veya mescit yoksa, sözüne itimat edebileceğimiz yerel halka sorarak bu önemli ihtiyaca cevap ararız. Peki bunun da mümkün olmadığı yabancı ülke veya şehirlerde ne yapacağız? Yabancı ülke veya şehirlere yaptığımız seyahatlerimizde kıbleyi hangi yöntem veya araçlarla bulabiliriz? İşte bu soruların cevabını bulabileceğimiz kıble bulucu servislerden birisini sizlere önereceğiz. Dünyanın farklı ülke veya şehirlerinde kıble yönünüzü kolayca bulmanıza olanak sağlayacak Qibla Direction / Qibla Finder servisini sizlere tavsiye ediyoruz. Kıble yönünüzü cep telefonu ve Qibla Finder servisi ile kolayca bulabilirsiniz. Bunun için cep telefonunuzun konum servisini aktif hale getiriniz. Sonrasında Qibla Finder servisine giriş yapınız. Qibla Finder kıble bulma internet sitesinde bulunduğunuz yer online harita üzerinde işaretlenecek ve anlık olarak kıble yönü hattınız belirecektir. Etrafınızdaki ev, sokak veya nesnelerden hareket ederek kıble yönünüzü kolayca belirleyebileceksiniz.

  Qibla Direction / Qibla Finder servisinden pusula için bulunduğunuz yerin kıble derecesini öğrenebilirsiniz. Bulunduğunuz yerin kıble derecesini pusulaya usulünce uygulayarak hassas bir şekilde de kıble yönünüzü belirleyebilirsiniz. Bunun için manyetik pusulayı (mümkünse açık alanda) yere paralel bir şekilde tutunuz. Pusula kırmızı iğnesi ile pusula çerçevesindeki N çakışıncaya değin pusulayı çevirin. Pusula ibresi ile N çakıştığında durun ve https://www.qiblafinder.org servisinden aldığınız kıble derecesini N den itibaren saat yönünde bulun. Kıble derecesinin gösterdiği yön kıble yönünüzdür. Qibla Finder ile bu iki yoldan birisi ile kıble yönünüzü bulmuş olacaksınız.

  Erzincan Haber