Erzincan
19°
Erzincan
Pazar
26°/ 16°
Pazartesi
29°/ 15°
Salı
30°/ 17°
Çarşamba
28°/ 16°
Perşembe
28°/ 15°
Cuma
30°/ 15°
Erzincan’da yaz aylarında toplanan kayısıların çekirdekleri, Malatya’ya ilaç firmalarına gönderilmek üzere toplanıyor.
Çekirdekleri alan esnaf Erzincan genelinde tonlarca çekirdeğin ilaç firmalarına gönderildiğini söyledi.
Başta kozmetik sanayi olmak üzere, gıda alanından birçok sektörde kullanılan kayısı çekirdeğinin yurt içi ve yurt dışında rağbet gören bir ürün olduğu biliniyor. Ama en çok da kayısı çekirdekleri ilaç firmaların gözdesi durumunda.
Erzincan’da temmuz ayında başlanarak çekirdekleri topladıklarını belirten satıcılar, bu şekilde dönüşüme katkı sağladıklarını söylediler.
Kayısı çekirdeklerinin kilosu ise acı 15 tl, tatlı ise 17 tl den satılıyor. Erzincan genelinde toplanan çekirdekler Malatya’ya ilaç firmalarına gönderilerek burada ülkenin dört bir yanına dağılıyor. Buğday Meydanı’nda uzun zamandır bu işle uğraşan Samet Gül, Temmuz ayı ile kayısı çiğitlerini topladıklarını belirterek , vatandaşta gelip çok soruyor. Kilolarca alıp sağlık açısından tükettiklerini dile getirdi. Gül, konuşmasının devamında şunları kaydetti; “ kayısı çektirdiklerini bahçesi olan vatandaşlarımız kurutuyor kayısıları çıktıktan sonra. Kuruttukları kayısıların acı veya tatlı çekirdeklerini bize getiriyorlar. Bizlerde aldığımız bu kayısı çekirdeklerini çuvallayarak Malatya’ya gönderiyoruz. Erzincan genelinde topladığımız kayısı çekirdekleri yıl için 150 ton civarında olmaktadır” dedi.
Haber bültenimize kayıt olun
Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!
Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı
okuyun.
İlgili Haberler