Erzincan Medya
15° Erzincan

Erzincan

15°

Erzincan

Pazar

21°/ 12°

Pazartesi

21°/ 12°

Salı

21°/ 11°

Çarşamba

25°/ 14°

Perşembe

28°/ 17°

Cuma

24°/ 18°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

İŞKUR işsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik maaşı başvurusu

Yayınlanma:
ABONE OL
İŞKUR işsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik maaşı başvurusu

Asgari ücretin artması ile birlikte zamlanan İŞKUR işsizlik maaşı özellikle çalışıp, işsiz kalanları yakından ilgilendiriyor. İşsizlik maaşının ne kadar olduğu, nasıl başvuru yapılacağı merak konusu oldu. 2023 işsizlik maaşı ne kadar? Başvurular nasıl yapılacak? Merak edilen detaylar şu şekilde..

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Sigortalı olarak çalışan işsizlere yasada belirtilen şartları taşımaları durumunda işveren tarafından işten çıkarılmaları halinde belirli bir süre İŞKUR tarafından ödemeler işsizlik ödemesi olarak ifade edilmektedir. Bu ödemeden yararlanmak için mutlaka hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR merkezine başvurmak gerekiyor. Ancak isteyen vatandaşlar İŞKUR ya da e-Devlet üzerinden de başvuru yapabilir.

İŞSİZLİK MAAŞI HANGİ DURUMDA BAĞLANIYOR?

İşsizlik maaşının miktarı kişinin sigorta prim gününe ve çalışma zamanına göre değişkenlik gösterebiliyor. İşsizlik ödeneğinden yararlanmak isteyenlerin yasada belirilen birtakım şartları taşımaları gerekiyor. İşsiz kalması halinde belirli bir süre tarafından İŞKUR üzerinden vatandaşlara işsizlik maaşı bağlanıyor.

İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI NELER?

İŞKUR işsizlik maaşından yararlanmak isteyenlerin belirtilen şu şartlara haiz olması gerekiyor:

·         Kendi kusuru ve isteği dışında işsiz kalmış olmak

·         Hizmet akdinin sona ermesinden önce son 120 günlük hizmet akdinin olmuş olması

·         Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün boyunca işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması

·         Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvuruda bulunmak

BAŞVURULAR NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK?

İŞKUR işsizlik maaşı için başvuruların ne zaman ve nasıl yapılacağı da merak konusu. Hizmet akdi sona erdikten sonraki ilk 30 gün içerisinde başvuruda bulunmak gerekiyor. Yani işveren tarafından haksız bir şekilde işten çıkarıldığınız zaman 30 gün içerisinde başvuru yapabilirsiniz. 30 günden sonra yapılan başvurularda toplam hak sahipliği süresinden düşülerek yine işsizlik maaşı bağlanmaktadır.

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR SÜRE BOYUNCA ÖDENİYOR?

İşsizlik maaşı ödenme süresi sigorta prim gününe göre değişkenlik gösteriyor. İŞKUR’un resmi web sitesinden alınan son bilgiye göre hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

·         600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

·         900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

·         1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

İŞSİZLİK MAŞAI NASIL HESAPLANIYOR?

İşsizlik maaşı ödeneği sigortalı olan kişinin son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Günlük ortalama brüt kazancın yüzde 40’ını geçemeyecek şekilde belirlenmektedir. Aynı zamanda bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı aylık asgari ücretin brüt miktarının yüzde 80’ini geçemez.

İşsizlik ödeneği için vatandaşlara damga vergisi dışında herhangi bir vergi ya da kesinti yapılmamaktadır.

2023 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLDU?

İşsizlik maaşının ne kadar olduğu da merak edilmektedir. İşsizlik maaşı Temmuz asgari ücret belli olduktan sonra açıklandı. Asgari ücrete gelen yüzde 34’lük zam miktarı işsizlik maaşı da değişti. Yapılan hesaplamalar sonucunda yeni asgari ücretle bir kişinin alacağı en düşük işsizlik maaşı 5 bin 325 TL olup, en yüksek 10 bin 650 TL olarak ödenecektir. Ödenecek olan işsizlik maaşında binde 7,59 oranında damga vergi kesintisi yapılacak.

İşsizlik ödeneği almaya hak kazanan bir kişinin ödeme aldığı süre boyunca emekli olması ya da başka bir aylık almaya hak kazanması itibarıyla hemen kesilir.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com