Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  IPARD III Programının Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

  Avrupa Birliğine Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Yardım Aracı Programı IPARD III Programının Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.

  Avrupa Birliğine Katılım Öncesi

  Avrupa Birliğine Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Yardım Aracı Programı IPARD III Programının Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.

  Özel bir otelde düzenlenen tanıtım toplantısına Erzincan Vali Yardımcısı Yusuf İzci, Erzincan Belediye Başkan Yardımcısı Serkan Özger,  İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Saadettin Taşkesen, TKDK İl Koordinatörü Metin Bektaş, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanlığı Temsilcileri Dr. Yeşim Kantaş Erdoğan ve Güher Kaşıkçı Güven ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yatırımcılar katıldı.

  Toplantının açılış konuşmasını yapan TKDK İL Koordinatörü Metin Bektaş, Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumunun tanıtımını yaparak bugüne kadar Erzincan’da yapılan yatırımların genel bir değerlendirmesini yaptı.
  Açılışta konuşan Erzincan İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Saadettin Taşkesen; “Dünya nüfusu her geçen gün artıyor buna karşın kullanılabilir tarım alanları ve su kaynakları ise hızla azalıyor. Bilim dünyası bu olumsuz gidişatın negatif sonuçlarını ortadan kaldırmak amacıyla her geçen yıl birim alandan alınan verim ve kaliteyi artırabilmek adına çalışmalar yapıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz de Tarım ve Orman Bakanlığımızın liderliğinde tarım sektörünün geliştirilmesi, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsal alandaki insan kaynakları kapasitesinin geliştirilmesi, birim alandan elde edilen üretim ve gelirin artırılması amacıyla çeşitli projeleri hayata geçiriyor. Takdir edersiniz ki tüm bu amaçlara ulaşabilmek için büyük maddi kaynaklara ihtiyacımız bulunuyor. Devletimiz kendi öz kaynaklarının yanı sıra uluslararası kurum ve kuruluş ile fonlardan da aynı şekilde yararlanmaya çalışıyor. Ülkemiz tarım sektörünün kalkındırılması, gıda zincirinin sürdürülebilirliğini sağlamak ve toplumun gıda ihtiyacını karşılayabilmek maksadıyla Bakanlığımız çalışmalarını aralıksız sürdürüyor” şeklinde konuştu.
  Toplantıda konuşan Erzincan Vali Yardımcısı Yusuf İzci “Avrupa Birliğine Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Yardım Aracı Programı IPARD, Tarım ve Orman Bakanlığımız bünyesinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ile Tarım Reformu Genel Müdürlüğümüze bağlı Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanlığınca ortaklaşa yürütülen ve Avrupa Birliği fonlarının tarım ve tarımsal sanayinin kalkındırılması amacıyla yatırımcılara sübvanse uygulayan bir programdır. Erzincan ilimiz de IPARD Programı kapsamında yatırım çeşitlerine bağlı olarak çeşitli oranlarda bu fonlardan faydalanmaktadır. Yaklaşık 10 yıldır Erzincan’da uygulanan programa baktığımızda bugüne kadar 205 projenin Avrupa Birliği fonlarından yararlandığını görüyoruz. Programın maddi yatırım boyutuna kısaca bakmak gerekirse bugüne kadar Erzincan’a yapılan yaklaşık 210 milyon TL’lik yatırıma fonlardan 170 milyon TL destekleme verildiğini görüyoruz. Erzincan gibi tarım ve hayvancılık sektörünün ekonominin lokomotifi olduğu bölgelerde bu tür yatırımların bölgenin ve bölge halkının ekonomik ve sosyo-ekonomik yapısının gelişmesine büyük katkılar sağladığını görüyoruz. Avrupa Birliğinden sağlanan kaynaklarla yapılan yatırımların sürdürülebilirliği büyük önem arz etmektedir. Yapılan bu yatırımlar neticesinde üretilecek mal ve ürünün standart değerlere sahip olması, belirli bir marka olarak pazarlanması bölgeye sağlanacak katma değerin artırılması adına büyük önem taşımaktadır” dedi.
  Düzenlenen toplantının ikinci bölümünde ise IPARD III Programının uygulanmasına ilişkin teknik bilgiler katılımcılarla paylaşıldı.
   

  Vali Yardımcımız Sn. Yusuf İzci, ilimiz protokolü ile birlikte IPARD III Programı tanıtım ve bilgilendirme toplantısına katıldı.
  Erzincan’da yaklaşık 10 yıldır uygulanan IPARD programları kapsamında bugüne kadar 205 projenin bu programlardan yararlandığını belirten Vali Yardımcımız Sn. Yusuf İzci, 210 milyon TL tutarındaki bu projelere IPARD kapsamında 170 milyon TL hibe desteği verildiğini belirtti. 
  IPARD III Programı için de yatırımcıların projelerini hazırlayarak TKDK Erzincan İl Koordinatörlüğüne başvurmalarını isteyen Vali Yardımcımız, IPARD III Programının Erzincan’ımıza, yatırımcılarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diledi.
  Düzenlenen toplantı, uzmanlar tarafından IPARD III Programına ilişkin; desteklerden faydalanacak sektörler, hibe oranları, katılım koşulları ve başvuru sürecine ilişkin yapılan teknik bilgilendirmenin ardından soru cevap bölümü ile sona erdi.

  Erzincan Haber