Erzincan Medya
27° Erzincan

Erzincan

27°

Erzincan

Cuma

27°/ 16°

Cumartesi

21°/ 13°

Pazar

25°/ 13°

Pazartesi

27°/ 14°

Salı

29°/ 17°

Çarşamba

31°/ 19°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Günlük Hayatta Strese Girme Sebepleri ve Önleme Yöntemleri

Yayınlanma:
ABONE OL
Günlük Hayatta Strese Girme Sebepleri ve Önleme Yöntemleri

Klinik psikolog Hazal Akşahin stres ve gündelik yaşam hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Stresin günlük hayatımıza yaptığı olumsuz etkileri mümkün olduğu kadar dışarıda tutmaya çalışmalıyız. Engellemesi zor bir durum olan stresle başa çıkmanın çeşitli yönlerini edinmeye çalışmalıyız. Stres iç ve dış etkenler sonrası vücudumuzun verdiği bir tepki olarak ortaya çıkar. Stresin dozu arttıkça yaşam kalitemiz de düşer.

Günlük hayatta birçok alanda strese maruz kalabiliriz. Okul, sosyal yaşam, iş gibi alanlarda çeşitli faktörler bizi strese sokabilir. Yalnızca olumsuz durumlarda ortaya çıkmayan stres, heyecan, mutluluk gibi duygular hissettiğimiz zamanlarda da ortaya çıkabilir. Sınav öncesi, düğün günü gibi durumlarda da stres olmak oldukça doğaldır. Bu durumda kişi savaşmak yerine kaçmayı da tercih edebilir.

Stres, önceden tespit edilerek önüne geçmeye çalışmak gerekir. Bu dönemlerde spor yapmak, düzenli beslenmek, kafeinden uzak durmak fayda sağlar. Her şeyin mükemmel olması için uğraşmamak gerekir. En etkili yöntem olan mizaha sık sık başvurmak gerekir. İkili ilişkilerde de daha dengeli olmaya çalışmak gerekir. Hobilere yönelmek de bu dönemde etkili olacaktır.

Stresin faydalı olduğu dönem ise stres seviyesinin az olduğu dönemdir. Bu durumda stres olumsuz etki etmez aksine harekete geçmeyi sağlar.

Stresle başa çıkılamadığında ise hayatımız daha olumsuz etkilenir. Zor karar alma, unutkanlık, olumsuz duygular stresi arttırdığı gibi yaşam standartlarınızı da olumsuz etkiler. Bu dönemde stresle başa çıkma yöntemlerini kullanmak gerekir.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com