Erzincan Medya
26° Erzincan

Erzincan

26°

Erzincan

Çarşamba

25°/ 13°

Perşembe

26°/ 15°

Cuma

27°/ 16°

Cumartesi

24°/ 14°

Pazar

25°/ 13°

Pazartesi

27°/ 13°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Günay, yaklaşan kurban bayramı öncesi açıklamalarda bulundu

Yayınlanma:
ABONE OL
Günay, yaklaşan kurban bayramı öncesi açıklamalarda bulundu

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Erzincan’da büyükbaş hayvan durumu hakkında açıklamalarda bulunan Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Faruk Günay, ‘İl dışına sevkiyatlar 15 gün sonra başlayacak. İlimizdeki bu sene kurbanlık sayısında çok büyük bir artış olduğuna inanmıyoruz.’ Dedi.
Erzincan’da büyükbaş hayvan durumunu değerlendiren Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Faruk Günay, son 3 yılda ilimizde büyükbaş hayvan kesiminin arttığını ifade ederek il dışına sevkiyatın çok olmayacağını dile getirdi.
Konu hakkında Başkan Günay şunları kaydetti: ‘ Bilindiği üzere Kurban Bayramı yaklaştı. Bu sene gelen Kurbanlıklarla ilgili bir kararname Resmi Gazetede dün yayınlandı. İl dışına sevkiyatlar 15 gün sonra başlayacak. İlimizdeki bu sene kurbanlık sayısında çok büyük bir artış olduğuna inanmıyoruz. Çünkü İlin küpesinin tamamını yaptığımız için son üç yılda çok yoğun bir inek kesimi oldu. O yüzden bu seneki çiftçilerin elinde kurbanlıkların büyük bir çoğunluğunun Erzincan’da satılacağına inanıyoruz. İl dışına fazla bir sevkiyatın olmayacağını tahmin ediyoruz. Çünkü geçen seneye göre bu sene arasında %25-%30 civarında bir azalma var kurbanlıklarda.
Kurban alırken şu an özellikle dikkat etmesi gereken hususların başında hayvanın kapak açıp açmadığına, 2 yaşında olup olmadığına bakılması gerekiyor. Hayvanın burun ve ağız akıntısının olmaması gerekiyor. Solunum probleminin olmaması gerekiyor. Bu konuda daha dikkat edilirse hayvanın sağlıklı bir şekilde kurban edilmesi daha idealdir.
Bunun haricinde kurban fiyatlarıyla ilgili net bir açıklama şu an yok ama şu an piyasada alan firmalar toplayanlar var. Ayakta satılanların şu an karkas üzerinde değerlendirildiği zaman rakam 400-450 lira civarında görülüyor. Kurbanlıklar canlı kilo satışlarda da 200-225 lira arasında kilogram üzerinden satılıyor. Üreten çiftçimize bu ürettiği hayvanları az da olsa ideal fiyatlara satmalarını istiyoruz ki alan tüketicilerimizin de bundan faydalanması gerekiyor. Bilindiği üzere kurbandan sonra yani iki ay piyasa duraklayacağı için yetişmiş hayvanları elde bekletmenin çok da doğru olmayacağına inanıyoruz. Elindeki hayvanları bir an önce satıp, iyi bir uygun bir fiyata, alanında satan da razı olacağı bir şekilde satılmalı ve yenisini tekrar alıp üretime devam etmesi gerekiyor. Maliyetlerin artması da fiyatların da yükselmesine sebep oldu ama şu an piyasada gördüğümüz kadarıyla rakamlar 400-450 lira karkas kilo ağırlığına denk geliyor. Fiyatlar canlı satımlarda da 200-225 arasında bir rakamla satılıyor. Kesim fiyatıyla ilgili bir açıklama yapmak istiyorum. 3 mezbahana anlaşıp 5 bin lira gibi bir rakam açıklaması bence biraz fazla. Bir hayvanı kesip dörde bölünmesi 5 bin lira gibi bir rakam biraz fazla. Bu konuda biraz daha halkımıza fiyatlarda indirim yapmalarını bekliyoruz. 5 bin liraya kesip 4 bin liraya parçalamaları hiç yoktan bir kurbanlığa 9-10 bin lira bir maliyet getiriyor. Bu konuda 3 mezbahana çalıştırıcılarına da buradan sesleniyoruz. Lütfen fiyatları makul fiyat içerisinde satınız. 5 bin lira bir kesim fiyatı için yüksek.’ Diye konuştu

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com