Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Ev Kiralamada Yeni Dönem!

  Kiracılar, yeni yılda kiraların ve oranların düşüp düşmeyeceğini merak ederken, yeni bir düzenleme ortaya çıktı.

  Kiracılar, yeni yılda kiraların

  Yeni yıl ile birlikte düzenleme gelen konulardan biri de ev kiralamaları oldu. Kiracılar, yeni yılda kiraların ve oranların düşüp düşmeyeceğini merak ederken, yeni bir düzenleme ortaya çıktı. Buna göre evini 100 günden az kiraya verenler ve yılda 4 kere kiraya vermiş olanları kapsayan bir yaptırım söz konusu. İşte detaylar…

  Maaşlar, asgari ücret oranı, yeni düzenlemeler derken, sıra kiralamaya geldi. Özellikle büyük şehirlerde artan kira fiyatları, artık insanları hayrete düşürecek duruma gelmişti. Hem kira oranları hem de kira şartlarında bir takım düzenlemelere gidildi. Bunlara uymayanlara ise yaptırımlar gelecek.

  Günlük ev kiralama yapan ev sahipleri, bunu yapabilmek için kat maliklerinden izin almak zorunda. Yalnızca bir kişi bile razı olmazsa, ev sahibinin evi günlük olarak kiralaması mümkün değil. Bu izin için ise yapılması gereken yalnızca e-devletten başvuruda bulunmak. Ardından daire incelendikten sonra kiralamaya uygunsa bir plaket ile bu belirtilecek.

  Kiraya verilen bir evde maksimum yaşayacak kişi sayısı ise 3 yaşından büyük olmak kaydıyla 12 kişi olarak belirlendi. Aynı zamanda bir apartmanda en az 5 dairesi olanların, iş yeri ruhsatı alması gerekiyor.

  Evini 100 günün altında kiraya verenler bu kurallara uymak zorunda. 100 günün üzerinde kiraya verenler ise ayrıca takip edilecek. İzin belgesi olmaması ya da belirlenen şartlara uyulmaması durumunda ise ev sahibi ağır yaptırımlara maruz kalacak. 1 milyon TL’ye veren ceza tutarları başta olmak üzere birçok yaptırımla karşılaşacaklar.

  Erzincan Haber